دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

در سینما و تئاتر چه خبر است

شهردار لاهیجان دبیر یک جشنواره تئاترخیابانی ، اجرای رادیو تئاتر دختر وطن، نمایش اتاق مهمان در خانه هنرمندان ایران و… از جمله خبرهای دریافتی سینما و تئاتر است.


با حکم مدیرکل هنرهای نمایشی، رضا زنده‌دل شهردار لاهیجان به‌عنوان دبیر دوازدهمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان منصوب شد.


به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، کاظم نظری، مدیرکل هنرهای نمایشی طی حکمی رضا زنده‌دل شهردار لاهیجان را به‌عنوان دبیر دوازدهمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان منصوب کرد.در متن این حکم خطاب به رضا زنده دل آمده است:


«زندگی شهری بی‌گمان بستگی و ارتباط تنگاتنگ با حوزه فرهنگ و هنر داشته و دارد. تأثیر و تأثر شهروندان و شهر به‌ویژه در روزگار اکنون که جهان جولانگاه جریان شتابان اطلاعات و ارتباطات است، اهمیت و اعتباری دوچندان یافته است. تلاش برای پاسداشت و نگهداشت نیکویی‌ها و ترویج آن در جامعه، پالایش و زدودن تیرگی‌ها و ناهنجاری‌ها از قامت اجتماع و سیمای شهر و هموار کردن مسیرهای سبز همدلی و همراهی برای فردای روشن‌تر، بی‌تردید نام و مقام ایثار دارد و برازنده تکریم است. هنرمندان عزیز ایران و به‌ویژه خانواده شریف تئاتر همواره کوشیده‌اند در این راه از جان‌ودل همراه مردمان سرزمین خود باشند و با هنرآفرینی خود برای روشنی بیش‌ازپیش فردای سرزمین ایثار نمایند. جشنواره تئاتر خیابانی شهروند در سرزمین سبز گیلان و شهر زیبای لاهیجان نیز یکی از رویدادهای تأثیرگذار و ارزشمند است که با همراهی هنرمندان تلاشگر، شهروندان شریف لاهیجان و ایران و مدیران و مسئولان دغدغه‌مند برای فردای بهتر و پرامیدتر ایران می‌کوشد.


به‌موجب این حکم و نظر به تجربه، تخصص و جایگاه مدیریت شهری به‌عنوان «دبیر دوازدهمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان» منصوب می‌شوید.


شایسته است ضمن ارتباط مستمر با اداره کل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان و شورای محترم سیاست‌گذاری جشنواره در خصوص مراحل برنامه‌ریزی و برگزاری این رویداد هنری اهتمام وِیژه مبذول گردد و از توان اجرایی و تخصصی هنرمندان محترم استان گیلان و انجمن هنرهای نمایشی استان یاری گرفته شود.


امید که در سایه الطاف پروردگار، با همراهی شورای محترم اسلامی شهر لاهیجان، نهادهای همراه و هنرمندان و به‌ویژه شهروندان هنردوست در برگزاری این رویداد پیروز و سربلند باشید.»


دوازدهمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند با مشارکت شهرداری و شورای شهر لاهیجان ،اداره کل هنرهای نمایشی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان و با محوریت مضامین شهروندی در روزهای پایانی شهریورماه ۱۴۰۲ در شهر لاهیجان به دبیری رضا زنده‌دل برگزار خواهد شد.»
رادیو تئاتر دختر وطن میهمان تماشاخانه مهر
رادیو تئاتر دختر وطن به کارگردانی بهرام سروری نژاد در تماشاخانه مهر حوزه هنری اجرا می شود.


رادیو تئاتر دختر وطن به نویسندگی محمدرضا قلمبر و بر اساس کتاب مهاجر سرزمین آفتاب بوده که به کارگردانی بهرام سروری نژاد از چهارشنبه ۸ شهریورماه ساعت ۱۸/۳۰ در تماشاخانه مهر اجرا می شود.


در این اثر بازیگرانی همچون گلچهره زند، ماکان رضائی پور، بهرام سروری نژاد، مرتضی ظهرابی، عباس شیراوند و فریبا بکلو به ایفای نقش پرداخته و سایر عوامل عبارتند از: صدابردار: ناصر نظری، دستیار کارگردان:الهام سلیمی، طراح تصویر:رعنا عابدی و طراح پوستر: محدثه قافله باشی.
لازم به ذکر است رادیو تئاتر دختر وطن که دومین اجرا از پروژه تولید و اجرای رادیو تئاتر در حوزه هنری است تا پایان شهریور ماه اجرا می شود و علاقه مندان به رادیو تئاتر می توانند برای تهیه بلیط به سایت تیوال مراجعه نمایند.

کارگاه الهام ذولفقاریان در مکتب خانه سنگلج برگزار شد


کارگاه دو روزه الهام ذوالفقاریان؛ کارشناس ارشد نمایشنامه نویسی و مدرس تئاتر، با موضوع روایت در تعزیه برگزار شد.


این مدرس تئاتر در مکتبخانه سنگلج کارگاه دو روزه روایت در نمایش تعزیه را به پایان برد.


در جلسه اول این کارگاه روند سیر تکاملی تعزیه مطرح شد و این که از چه زمانی تعزیه دارای متن مکتوب شده است و چرا این هنر نمایشی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.


این مدرس تئاتر به تقسیم بندی متون نمایشی پرداخته و آن ها را به سه برهه زمانی که از عاشورا آغاز می شود تقسیم کرد.


در جلسه دوم ساختارهای شبیه نامه را توضیح داده و سه ساختار برای متون تعزیه معرفی کرد که در ساختار شبه ارسطویی یا شبه جدلی، ساختار اپیزودیک و مرثیه یا شبه ایستا تقسیم بندی می شدند. و در ادامه به روایت از منظر شبیه نامه نویس پرداخت.


بخش دیگر این دوره کارگاهی به معرفی تکنیک های مختلف روایت در نگارش اختصاص یافت که در آن چهارده مرحله برای روایت نمایشی بیان شد.


در ادامه روایت از منظر شبیه مطرح شده و نظریه های مختلف در این حوزه نیز مورد دقت قرار گرفت.


در ادامه جلسه این کارگاه با مطالعه چند نسخه متفاوت تعزیه همراه بود، بررسی متون و تاثیر اساطیر بر شبیه نامه ها با همراهی هنرجویان صورت گرفت.


الهام ذوالفقاریان مدرس دانشگاه های سوره، هنرو معماری و دانشگاه های علمی و کاربردی است و علاوه بر کارگردانی، بازیگری و طراحی صحنه و لباس در دوره های گذشته سمینار بین المللی نمایش های آیینی و سنتی با مقاله “بررسی ساختارهای متداول چهار گانه در تعزیه” حضور داشته است.«پدر ما» در مستندات یکشنبه و «بنشی‌های اینیشرین» در سینماتک خانه هنرمندان ایران«پدر ما» به کارگردانی لوسی جردن در مستندات یکشنبه و «بنشی‌های اینیشرین» به کارگردانی مارتین مک‌دونا در سینماتک خانه هنرمندان ایران نمایش داده و بررسی می‌شود. بیست و هفتمین برنامه «مستندات یکشنبه» که زیرمجموعه سینماتک خانه‌ هنرمندان ایران به پخش فیلم‌های مستند می‌پردازد، به نمایش فیلم مستند «پدر ما» ساخته لوسی جردن محصول سال ۲۰۲۲ اختصاص دارد.


 این برنامه روز یکشنبه ۱۲ شهریور ماه ۱۴۰۲ از ساعت ۱۷ در سالن استاد ناصری برگزار می‌شود.پس از نمایش فیلم نیز نشست نقد و بررسی با حضور مازیار معاونی (پزشک و منتقد سینما) برگزار می‌شود.همچنین پانصد و پنجاه و یکمین برنامه سینماتک خانه هنرمندان ایران دوشنبه ۱۳ شهریور ماه ساعت ۱۷ به نمایش فیلم «بنشی‌های اینیشرین» به کارگردانی مارتین مک دونا محصول ۲۰۲۲ اختصاص دارد.پس از نمایش فیلم نیز نشست نقد و بررسی آن با حضور مهسا اسداله‌نژاد (دکترای جامعه‌شناسی سیاسی) با عنوان «ناممکن شدن کنار هم زیستن» برگزار می‌شود.
تیزر «اتاق مهمان» در آستانه اکران رونمایی شد 
تیزر فیلم سینمایی «اتاق مهمان» که در سینمابدیل خانه هنرمندان ایران به نمایش درمی‌آید، رونمایی شد. 
«اتاق مهمان» به کارگردانی علی حدادی و تهیه‌کنندگی ابراهیم شیبانی به عنوان اولین فیلم در سینمابدیل خانه هنرمندان ایران اکران می‌شود. 
این فیلم به عنوان اثری مستقل و تجربی، محصول سال ۱۳۹۸ است.
مهرداد مصطفوی، آندیا عبدالرسول، پرهام یداللهی، مریم سالمی، آزاده سیفی، آزیتا ضیایی، حمید صدری، آیدین بهاری، محمد براری و بهار رادمند از جمله بازیگرانی هستند که در این فیلم ایفای نقش کرده‌اند.
اکران فیلم سینمایی «اتاق مهمان» روز پنجشنبه ۹ شهریور در سالن استاد ناصری خانه هنرمندان ایران افتتاح می‌شود.
برنامه نمایش آن در ادامه به شرح زیر است: جمعه ۱۰ شهریور، سه‌شنبه ۱۴ شهریور، پنجشنبه ۱۶ شهریور، جمعه ۱۷ شهریور، سه‌شنبه ۲۱ شهریور، پنجشنبه ۲۳ شهریور.


در خلاصه داستان این فیلم آمده است: «حامد پس از آزادی از زندان دچار افسردگی عمیقی شده است. همسرش نوشین برای اینکه تلنگری جدی به او بزند، تصمیم به جدایی می‌گیرد. اما وقتی پای قانون و خانواده به میان می‌آید، همه چیز شکل دیگری به خود می‌گیرد.» منبع خبر: خبر گزاری ایسناآخرین اخبار,پربازدید ترین اخبار, اخبار روز

بیشتر بخوانیم دستگاه تصفیه آب
بیشتر بخوانیمروش‌های انتخاب و خرید نهال‌های سالم برای باغبانی

دیدگاهتان را بنویسید