اردانه دیزاین

گزارش ایسنا از آسیب‌شناسی صادرات لرستان

به گزارش اردانه دیزاین به نقل از ایسنا، این بخش نیز موفق عمل کرده و رشد را شاهد هستیم ولی در برخی ظرفیت‌ها و پتاسیل‌های بالقوه استان که از آن می‌توان بیشترین بهره‌وری را در بخش تجارت و صادرات داشت نه تنها رشدی نداشته‌ایم بلکه شاهد کاهش صادرات نیز بوده‌ایم. به عنوان مثال در بخش کشاورزی از سطح زیرکشت ۵۸۴ هزار هکتاری، محصولات زراعی دو میلیون و ۴۰۰ هزار تن محصول، از ۴۲ هزار هکتاری باغات لرستان ۲۴۰ هزارتن، در بخش دام و طیور ۳۲۳ هزار تن و از ۵۳۴ مزرعه تولید آبزیان استان ۲۷ هزار تن محصول تولید می‌شود.

میزان تولیدات لرستان بنا به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی  نیزدر زیربخش‌های زراعی، باغی، دامی و آبزیان بالغ بر سه میلیون تن به ارزش ۴۳۰۰ میلیارد تومان است که با برنامه‌ریزی بهتر می‌توان حجم عظیمی از آنها را صادر کرد.

رشد منفی صادرات بخش معدن و کشاورزی لرستان

در این باره محمدرضا صفی‎خانی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان میزان صادرات غیر نفتی طی شش ماه نخست امسال را ۱۴۰ میلیون تن عنوان کرد و گفت: صادرات شش ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹۰.۶ درصد رشد داشته است. صادرات شش ماهه نخست سال گذشته در استان ۷۳ میلیون و ۵۲۷ هزار تن بوده که این میزان در شش ماهه نخست سال ۹۶ به ۱۴۰ میلیون و ۱۷۱ هزار تن رسیده است. سهم بخش‎های صنعت، معدن و کشاورزی در این زمینه نسبت به مدت مشابه سال گذشته مشخص شده است.

این مسئول ادامه داد: سهم بخش صنعت از ۷۲.۱ درصد شش ماهه سال قبل به ۷۸.۳ درصد در سالجاری افزایش یافته، سهم بخش معدن از ۱۵.۲ درصد به ۱۰.۲ و در بخش کشاورزی نیز از ۸.۳ درصد به ۲.۵ درصد کاهش یافته است. رشد منفی صادرات در بخش معدن و کشاورزی به دلیل وضع پاره ای از سیاست‎های ملی بوده است.

صفی‎خانی افزود: سهم بخش صنعت از میزان ۵۲ میلیون در شش ماهه سال قبل به ۱۲۲ میلیون و ۴۱۰ هزار دلار افزایش یافته و سهم بخش کشاورزی از ۶ میلیون و ۱۱۰ هزار دلار در شش ماهه سال ۹۵ به ۳ میلیون و ۵۱۴ هزار دلار کاهش یافته است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان اضافه کرد: سهم بخش معدن هم از ۱۴ میلیون و ۴۲۱ هزار دلار به ۱۴ میلیون و ۲۴۱ هزار دلار کاهش یافته که ۱.۲ درصد کاهش یافته است.

وی با اشاره به کاهش صادرات معادن در این استان در این باره گفت: صادرات معدنی در سال ‎ های گذشته ۷۰ درصد صادرات استان بوده که این امر نشان‌دهنده خام فروشی در معادن استان بوده است. خوشبختانه در حوزه سنگ، کربنات کلسیم و سایر فرآوری‎های معدنی اتفافات خوبی رخ داده است و معادن و پهنه‎های معدنی به شرکت‎هایی واگذار می‎شود که امکانات فرآوری داشته باشند و ارزش نهایی و صادرات محصولات معدنی استان، حفظ شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان افزود: خوشبختانه در بحث تنوع کالاهای صادراتی نیز تنوع مناسبی وجود دارد و ۲۵ محصول استان به ۲۳ کشور صادر می‎شود.

این صحبت‌های رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان در حالی عنوان می‌شود که از مجموع ۵۲۰۰ معدن فعال کشور ۱۱۰ معدن معادل دو درصد در لرستان وجود دارد و یک میلیون تن سنگ تزیینی سالانه از استان استخراج می شود که این میزان معادل هفت درصد استخراج کشور است ولی ما شاهد کاهش صادرات در این بخش هستیم.

وی به سهم گمرک از صادرات استان اشاره و خاطرنشان کرد: از ۱۸۸ هزار تن صادرات وزنی استان در سال گذشته، سهم گمرگ ۲۰ هزار تن یعنی ۱۰.۶ درصد بوده و از نظر ارزشی نیز از ۱۴۰ میلیون دلار سال گذشته سهم گمرک استان ۲۱ میلیون و ۳۳۶ هزار دلار یعنی ۱۵.۲ درصد بوده است.

دست‌کم ۵۰۰ هزار تن مازاد محصول برای عرضه در لرستان وجود دارد

کاهش صادرات بخش کشاورزی لرستان در حالی رخ داده که خدیش رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی خرم‌آباد می‌گوید: تنوع آب و هوایی، منابع آب فراوان، خاک حاصلخیز و شرایط مطلوب در کنار نیروی جوان تحصلیکرده و ارزان‌قیمت لرستان به مکانی مناسب برای سرمایه‌گذاری در زمینه‌ کشاورزی تبدیل کرده است. با تولید بیش از میلیون‌ها تن انواع محصولات کشاورزی و دامی در استان، همیشه دست‌کم ۵۰۰ هزار تن مازاد محصول برای عرضه وجود دارد.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی خرم آباد افزود: چنانچه بتوانیم با اجرای برنامه‌های صحیح، ضایعات را که در همین حدود است، به صفر برسانیم، قریب به یک میلیون تن محصولات کشاورزی برای عرضه و صدور در این استان وجود دارد. ارزش اقتصادی ضایعات محصولات کشاورزی استان لرستان (با متوسط هر کیلوگرم مواد غذایی ۲۰۰۰ تومان) بالغ بر هزار میلیارد تومان می‌شود که رقم قابل توجهی است.

وی افزود: نقش سازنده مراکز علمی پژوهشی و سازمان‌های اجرایی، شرکت‌ها و بهره‌برداران محصولات کشاورزی و دامی در کاهش ضایعات و افزایش بهره‌وری در راستای تولید محصول سالم، طبق استانداردهای تایید شده، بسیار برجسته است.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی خرم آباد با اشاره به موضوعاتی از قبیل آب و خشکسالی، تولیدات دام و طیور و آبزیان، محصولات ارگانیک، صنایع تبدیلی و تکمیلی، گیاهان دارویی و همچنین ضرورت آموزش‌های فنی و موثر برای تولیدکنندگان محصولات کشاورزی و سایر نیروهای ذیربط در عرصه میدانی عنوان کرد: اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی با برنامه‌ریزی منظم و ارائه‌ طرح‌ها و برنامه‌های کارشناسانه و موثر می‌توانند در همه‌ بخش‌های مرتبط با حوزه‌ی کشاورزی نقش بی‌دیلی ایفا کنند.

عبدالرضا بازدار، رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان نیز از کاهش ۱۶ درصدی ارزش صادرات بخش کشاورزی استان خبر داد و افزود: میزان صادرات بخش کشاورزی استان از ۸ میلیون دلار در شش ماهه سال گذشته به ۷.۲ میلیون دلار در شش ماهه نخست سال ۹۶ کاهش یافته است. از نظر وزنی صادرات این بخش ۱۶ درصد رشد داشته و از ۲۰ هزار و ۵۴۹ تن به ۲۴ هزار و ۵۰۰ تن افزایش یافته است.

استفاده از روش های نوین در فروش کالا در صادرات موثر است

محمد خاکی نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرم آباد نیز گفت: استفاده از روش‌های نوین جایگزین روش‎های سنتی صادرات در فروش کالا موثر است.

وی اظهار کرد: یکی از مهم ترین رویکردهای استراتژی هر شرکت، بحث فروش و قیمت تمام شده کالا است. استفاده نکردن از ظرفیت کامل تولیدات مشکلات فروش را بیشتر می‌کند. لازم است از روش‌ها و تکنینک‌های بازاریابی بتوانیم رویکرد جدیدی را ادامه دهیم.

خاکی با اشاره به اینکه با شیوه‌های مدیریت قبلی نمی‌توانیم سهمی در بازارها داشته باشیم، افزود: اکنون با کشور های محدودی در ارتباط هستیم و برای افزایش این ارتباط لازم است از استانداردهای لازم کسب‌وکار استفاده کنیم و با ارایه شیوه‌های نوین با بازارها دیگر کشورها ارتباط برقرار کنیم. باید از مرحله کالا محوری عبور کنیم و به سمت تکنولوژی‌های جدید برویم.

موانع صادرات کشاورزی و معادن لرستان برطرف شود

مهرداد غضنفری، معاون هماهنگی امور اقتصادی و مدیریت منابع استانداری لرستان نیز با انتقاد از عدم صادرات استان از طریق گمرک گفت: باید از ظرفیت گمرک در بخش صادرات استفاده شود چراکه گمرک مستندترین موضوعی است که برای صادرات می‌توانیم استفاده کنیم. باید خروجی کالاها از گمرک استان افزایش یابد و موانع و ممانعت‌هایی که در زمینه صادرات کشاورزی و معادن وجود دارد، برطرف شود.

وی به هدف‌گذاری ۳۰۱ میلیون دلاری صادرات غیرنفتی در لرستان اشاره و اظهار کرد: سهم گمرک لرستان در بحث صادرات ۱۵درصد است و این در حالیست که میزان صادرات غیرنفتی استان ۹۰ درصد رشد داشته است.

معاون استاندار لرستان خاطرنشان کرد: ۸۵ درصد از صادرات غیرنفتی لرستان از مجاری گمرک استان نبوده که این باید بررسی شود آیا گمرک نتوانسته مقدمات کار را فراهم کند یا مشکل دیگری وجود دارد.

وی به کاهش صادرات بخش معدن لرستان اشاره و بیان کرد: در شش‌ماهه نخست امسال صادرات این بخش کاهش چشم‌گیری داشته است که با توجه به این کاهش باید برای تقویت صادرات آن پیگیری لازم انجام شود. پیگیری برای صادرات محصولاتی که ممانعت صادرات دارند انجام می‌دهیم. پیش‌ازاین بنا شد برای صادرات این‌گونه محصولات در برخی از استان‌ها گشایشی اتفاق بیفتاد که هنوز انجام نشده است.

عدم توجه به پتانسیل و ظرفیتی بی‌نظیر آن هم کشاورزی و داشتن آب و هوایی که شرایط را برای کشت انواع و اقسام محصولات را فراهم می‌سازد یک سوال به ذهن متبادر می‌کند که چرا ما نتوانسته‌ایم از بخش کشاورزی بیشترین استفاده را در راستای اشتغالزایی و کسب درآمد پایدار در لرستان ببریم؟

برندسازی محصولات کشاورزی لرستان در دستور کار قرار گیرد

 موضوع برندسازی محصولات کشاورزی توسط هوشنگ بازوند استاندار سابق لرستان نیز مطرح شده بود. او گفته بود، در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و استفاده از تمامی ظرفیت‌های لرستان باید برندسازی برخی محصولات کشاورزی استان در دستور کار قرار گیرد.

بازوند افزود: لرستان با تولید با کیفیت برخی از محصولات کشاورزی از ظرفیت بسیار مطلوبی برخوردار است که باید با فراهم کردن زمینه برندسازی آنها بتوان در توسعه صادرات این محصولات بهره گرفت. با توجه به ضعیف بودن بخش خصوصی در استان باید تلاش کرد تا در این زمینه ها از ظرفیت‌های استان در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی بهره گرفت.

استاندار لرستان افزود: توسعه محصولات باغی و توجه به کشت گیاهان دارویی در قالب طرح‌های اقتصاد مقاومتی از دیگر اقداماتی است که باید توسط جهاد کشاورزی مورد توجه قرار گیرد.

موضوع برندسازی محصولات کشاورزی لرستان در راستای صادرات از سالهای گذشته نیز کلید خورده ولی تاکنون یا انجام نشده و اگر هم شده تاثیر خود را آنچنان نشان نداده است.

گمرک در بحث تامین تجهیزات و امکانات هیچ‌گونه مشکلی ندارد

عبدالکریم بیاتی، مدیرکل گمرک لرستان نیز اظهار کرد: گمرک در بحث تجهیزات و امکانات هم در منطقه ویژه ازنا و هم در شهرستان خرم‌آباد هیچ‌گونه مشکلی ندارد. امسال صادرات سه واحد تولیدی استان از جمله فروآلیاژ چند روز تعطیل بود و شرکت شیشه لرستان نیز به دلیل نوسازی حدود پنج ماه از مدار تولید خارج شده است.

وی خاطرنشان کرد: عمده اختلاف صادرات در بحث صنعت و معدن، صادرات پتروشیمی است که جلسات مکرری برگزار شده ولی صادرات را از بندرعباس انجام می‎دهند. 

برخی کالاها مانند دام زنده محدودیت صادرات دارند

علی کردی، رئیس خانه کشاورز شمال لرستان نیز با اشاره به کاهش صادرات کشاورزی و معدن، گفت: صادرات برخی از اقلام نیاز به مجوز وزارتخانه دارد و این قضیه نیز در اختیار صادر کننده نیست و تنها عده ‎ ای خاص می ‎ توانند از آن محصولات برای صادرات استفاده کنند. از طرفی برخی کالاها مانند دام زنده محدودیت صادرات دارند و علی رغم اینکه لرستان در این بخش ظرفیت بالایی دارد اما نمی ‎ تواند از صادرات در این حوزه استفاده کند. چون در لرستان در بخش کشاورزی قیمت تمام شده بالاست و برخی محصولات کیفیت ندارند در نتیجه صادر کردن آنها مزیت ندارد و تنها محصولی مانند کیوی دارای مزیت صادراتی است.

وی افزود: برخی از محصولات ارگانیک استان قابلیت صادرات دارند اما متاسفانه جهاد کشاورزی برای این قضیه هیچ برنامه ‎ ای نداشته؛ البته زیرساخت ‎ ها و مکانیزم حمایتی هم برای صادرات این محصولات وجود ندارد.

این صادرکننده با تاکید بر اینکه برای صادرات کالا نیاز به برنامه‎ریزی داریم، تصریح کرد: سازمان‎های متولی باید برای این کار تسهیل‎گری کنند و تعامل بیشتری با تشکل‎ها داشته باشند در حالیکه در لرستان این سازمان‎ها، صادرکنندگان را به عنوان همراه نمی‎بینند و حتی در مواردی آنان را رقیب خود می‎دانند!

وی یادآور شد: بطور کلی صادرات غیرنفتی و غیر پتروشیمی در استان در حوزه تشکل‎ها و بخش خصوصی کاهش داشته‎اند و بخشی این قضیه بخاطر وضعیت بحرانی عراق، حضور رقبای ما در کشورهایی مانند عراق و افغانستان، تنش ایران با عربستان، وضعیت امنیتی کردستان عراق بدلیل خودمختاری اخیر است.

کردی اضافه کرد: همچنین بخشی از علل این کاهش صادرات نیز به بالابودن قیمت تمام شده محصولات کشاورزی و استفاده از تکنولوژی قدیمی ما نسبت به رقیبان و عدم حمایت دولت در این بخش بر می‎گردد.

رئیس خانه کشاورز شمال لرستان گفت: برای اینکه صادرات غیر نفتی استان افزایش یابد باید برنامه‎ریزی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت داشت و بر روی صادرات به عنوان یک هدف تمرکز کرد. تسهیل‎گری دولت و رفع موانع صادرات شامل بیمه، گمرک، حمل و نقل، مجوزها در افزایش صادرات غیرنفتی استان و کشور بسیار موثر است. همچنین شفاف‎سازی مجوزها و روندی که برای صادرات انجام می‎شود، ایجاد پنجره واحد برای صادرات، تعامل دوسویه با دنیا، بروزرسانی ماشین‎آلات و تکنولوژی که مستلزم سرمایه‎گذاری دولت با تسهیلات تک رقمی از نظر نرخ سود است، به بالارفتن صادرات کمک می‎کند.

کردی با بیان اینکه سوءمدیریت و رفتارهای سلیقه‎ای که در برخی ادارات وجود دارد، موجب ایجاد مانع برای صادرکنندگان شده است، تصریح کرد: در استان متولیان و دولت برای سهولت صادرات تسهیل‌گری نمی‎کنند.

این فعال بخش خصوصی اضافه کرد: اگر برای بخش خصوصی مانع ایجاد نشود و اجازه داده شود برخی بانک ‎ های خارجی وارد کشور شوند تا صادرکنندگان بتوانند از آنها تسهیلات دریافت کنند، اوضاع صادرات بهبود خواهد یافت.

وی با اشاره به نقش اتاق بازرگانی در تسهیل فرآیند صادرات، گفت: این مجموعه نقش بسزایی در رفع موانع مذکور دارد اما به نظر می‎رسد اتاق بازگانی پیش از آنکه اقتصادی باشد، مجموعه‎ای سیاسی است چراکه با تشکل‎ها، فعالین بخش معدن و صادرکنندگان در تعامل نیست. وقتی مجموعه اتاق بازرگانی از جنس تولید نیستند، نمی‎توانند در راستای رفع موانع صادرات ایفای نقش کنند. اگر این اتاق به وظیفه اصلی خود که همان هموار کردن شرایط صادرات بوده، عمل کند شاهد مثبت شدن صادرات محصولات غیر نفتی استان و کشور خواهیم بود.

به هر حال امیدواریم دولت با توجه به اینکه لرستان پایلوت اقتصاد مقاومتی بوده و وضعیت اشتغال آن هم آنچنان مساعد نیست حداقل در بخش صادرات محصولات کشاورزی و معدنی که دارای ظرفیت قابل توجهی نیز هست بسته حمایتی خود را در بخش توسعه صادرات غیرنفتی که به پیشنهاد کارگروه برنامه ملی پیشبرد برون گرایی اقتصاد (توسعه صادرات غیرنفتی) در جلسه مورخ ۱۳۹۶.۵.۹ ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی نیز به تصویب رسید و از سوی معاون اول رییس جمهور برای اجرا به کلیه دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد در این استان اجرایی کرده تا صادرکنندگان به روش‌های مختلف مورد حمایت قرار گیرند.

گزارش از ساناز رباطی، خبرنگار ایسنا 

انتهای پیام

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با ما در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار