اردانه دیزاین

چرا گروه تروریستی الشباب هتل ها را هدف قرار می دهد؟

به گزارش اردانه دیزاین به نقل از «شیعه نیوز»، الشباب روز شنبه (۶ آبان ۹۶) ساعت ۱۷ به وقت محلی هتل «ناسوهابلود تو» را با یک برنامه ریزی دقیق، هدف قرار داد؛ ابتدا یکی از عناصر این گروه با خودروی خود مقابل در ورودی این هتل که تنها ۶۰۰ متر با کاخ ریاست جمهوری فاصله دارد، توقف و تظاهر کرد که خودرویش دچار نقض فنی شده است. پس از اندکی، خودروی خود را مقابل در ورودی این هتل منفجر کرد و پس از آن، پنج فرد مسلح به این هتل حمله کردند.
نیم ساعت پس از این حمله، الشباب یک خودروی بمب گذاری شده دیگر را مقابل ساختمان سابق مجلس سومالی در موگادیشو منفجر کرد.
منابع سومالیایی اعلام کرده اند که ۲ مهاجم را در این حمله کشته و سه مهاجم دیگر را دستگیر کرده اند و در مجموع ۲۹ نفر در جریان این حمله کشته شده اند، در حالی است که الشباب شمار کشته های این حمله را ۴۰ نفر اعلام کرده است.
این حملات نشان می دهد که الشباب این روزها حملات خود را در سایه ضعف دستگاه امنیتی سومالی، با برنامه ریزی دقیقی انجام می دهد و با هر انفجار، خود را در کانون توجه رسانه ها قرار داده و البته لرزه بر تن مقام های سومالیایی می اندازد.
اما سوالی که در این میان وجود دارد این است که چرا الشباب هتل ها را هدف قرار می دهد زیرا بنا بر عرف رایج در همه کشورها، هتل ها عموما محل اقامت گردشگران، هیات های خارجی ، مسافران و همچنین محل برگزاری برخی همایش ها و کنفرانس ها است.
در پاسخ باید گفت که الشباب حملات خود را با برنامه ریزی دقیقی انجام می دهد و این گروه خوب می داند بسیاری از مقام ها و مسئولان دولتی از ترس حملات تروریستی ضد خود، در هتل ها اقامت می کنند زیرا نیروهای امنیتی از هتل ها به خوبی محافظت می کنند و البته با اقامت آن ها، حفاظت از این هتل ها تشدید می شود، اما این محافظت ها باعث نشده است عناصر الشباب از حمله به این اماکن دست بکشند بلکه بر عکس این تبدیل به هدف بسیار خوبی برای آن ها شده است، هر چند در این میان شماری از غیر نظامیان و مردم عادی نیز جان خود را از دست می دهند.
گفته می شود در زمان حمله به هتل ‘ناسوهابلود’ شماری از مسئولان دولتی از جمله «سالم علیلو » وزیر انرژی، «مدوبی نونو محمد » مسئول اداره امور جنوب غرب سومالی، «عبدالناصر غارنی » عضو کمیته ملی حمایت از نیروهای امنیتی و همچنین «زکریا عیسی » مشاور وزیر امنیت سومالی در این هتل اقامت داشته اند، اما هنوز گزارشی در خصوص کشته یا زخمی شدن این مقام ها منتشر نشده است.
استمرار این حملات نشان می دهد که دستگاه امنیت سومالی در کار خود موفق نبوده و حتی نتوانسته است امنیت پایتخت را بر قرار کند ؛ البته حمله اخیر باعث شد شورای وزیران سومالی «عبدالحکیم طاهر سعید» رئیس پلیس و «عبدالله محمد علی» رئیس دستگاه امنیت این کشور را برکنار کند.
ادامه چنین حملاتی در سومالی به ویژه در پایتخت این کشور، نشان می دهد این کشور آفریقایی همچنان فاصله زیادی با آرامش و برقراری امنیت دارد و مقام های سیاسی و امنیتی آن باید راهبرد جدیدی برای مقابله با این گروه در پیش بگیرند و شاید برکناری رئیس پلیس و رئیس دستگاه امنیت این کشور نیز در همین راستا باشد.
گروه الشباب یک گروه سومالیایی است که از سال ۲۰۱۲ به شبکه القاعده پیوست. این گروه در گذشته بخش‌هایی از مرکز و جنوب سومالی را در کنترل خود داشت، اما در سال ۲۰۱۵ شهرهای بزرگ را از دست داد و تنها چند منطقه روستایی را در تصرف خود دارد. شمار جنگجویان الشباب در سال ۲۰۱۴ بین هفت تا ۹ هزار نفر برآورد می شد.

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با ما در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوفروش ویلا و اجاره ویلاسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلافروش ویلا