اردانه دیزاین

پس‌لرزه‌های انتخاب احتمالی «جن بیک‌اف» بر روابط بیشکک-مسکو

به گزارش اردانه دیزاین به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، سایت تحلیلی «راسبلات» با اشاره به سفر ناگهانی «الماس‌بیک آتامبایف» رئیس جمهور قرقیزستان به روسیه عوامل و چرایی این بازدید را مورد بررسی قرار داده است.

در این مطلب آمده است: سفر رئیس جمهور قرقیزستان برای گفت‌وگو با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه یک سری سؤالات مهم از جمله چرا آتامبایف در آخرین ماه‌های ریاست خود درخواست دیدار با پوتین کرده در حالی که مقامات روسیه با وی در تابستان گذشته خداحافظی کردند، به ذهن می‌رسند.

کارشناسان مسائل سیاسی معتقدند: آتامبایف با برگزاری این دیدار در تلاش برای متقاعد کردن مقامات روس به ادامه مسیر توسعه همکاری با «مسکو» در صورت پیروزی جانشین خود یعنی «سارانبای جن بیک اف» نخست وزیر سابق قرقیزستان است اما اجرای این درخواست در آینده در صورت پیروزی جن بیک اف با شبهاتی روبه رو خواهد شد.

برای فهم درست اهداف بازدید ناگهانی آتامبایف  باید به مشکلات ژئوپلیتیکی مراجع کرد از جمله این مشکلات را می توان به اقدامات  آمریکا برای خدشه دار کردن در روابط اوکراین و روسیه اشاره کرد همچنین اختلافات مسکو با واشنگتن و کشورهای عربی حامی تروریسم در منطقه و سوریه در همین مسیر ادامه دارد.

با توجه به چنین تحولاتی نقش  قرقیزستان در منطقه و رئیس جمهور این کشور در آینده برای مسکو مهم است.

قرقیزستان در منطقه، محلی برای برخورد منافع روسیه و چین است از طرفی آمریکا علاقمند استفاده از این ابزار برای تعضیف دشمنان استراتژیک خود می‌باشد، با توجه به چنین عواملی بازدید آتامبایف ناگهانی به نظر نمی‌آید.

مسکو درباره روابط محکم بین جن بیک اف کاندید حزب پارلمانی «سوسیال دموکرات» ، جانشین آتامبایف و نخبگان سیاسی و انجمن‌های مالی عربستان سعودی اطلاعات زیاد دارند.

کرملین از لابی جن بیک اف برای ساخت و ساز مساجد وهابی با حمایت اعراب خاورمیانه اطلاعات دقیق دارد در نتیجه این موضوع بدون شک ناراحتی های برای مقامات روسیه در بر دارد.

«سپار عیسی کاف» نخست وزیر قرقیزستان که به تازگی این کرسی را از جن بیک اف گرفت یکی از کادرهای اساسی آتامبایف است که وی یکی از بنیانگذاران شبکه مدارس گولن در قرقیزستان می‌باشد که پس از اعتراضات دولت ترکیه عیسی کاف مدارس مذکور را تحت کنترل وزارت آموزش و پرورش قرار داد.

همچنین عیسی کاف یکی از مخالفان خروج پایگاه نظامی آمریکا از قرقیزستان بود و روسیه را به رعایت نکردن شرایط مالی خود برای خروج نظامیان آمریکایی متهم کرد، وی در فهرست‌های نهادهای امنیتی آمریکا به عنوان افراد قابل اعتماد قرار دارد.

با توجه به عوامل ذکر شده سرکوب رؤسای جبنش‌های اپوزیسیونی روس گرا با استفاده از ابزارهای دولتی توسط آتامبایف اظهارات راجع به ادامه مسیر جاری از جمله تقویت روابط بین قرقیزستان و روسیه پس از پیروزی کادرهای رئیس جمهوری فعلی زیر سؤال می‌آید و احتمالا پیروزی سارانبای در چارچوب منافع آمریکا و سعودی‌ها است.

در نتیجه حفظ سیاست جاری آتامبایف و پیروزی جن بیک اف در انتخابات به بحران عمیق در روابط قرقیزستان و روسیه منجر می‌شود و تأثیرات چنین تحولات را میلیون‌های شهروندان ۲ کشور احساس خواهند کرد.  

انتهای پیام/ح

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با ما در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار