اردانه دیزاین

هشدار درباره شیوع بیماری ‌های واگیر‌دار

در گزیده ای از این گفت وگو می خوانیم:
**وضعیت شیوع بیماری‌ های مسری در کشور را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
بیماری‌های واگیردار به ‌ویژه بیماری ‌هایی که سبب مرگ ‌ومیر فراوان هستند، تقریبا کنترل شده‌اند. بیماری‌ هایی مانند سل، مالاریا، حصبه، تب روده و بیماری‌های مشترک بین دام و انسان مانند بروسلز، آنفلوآنزاهای مرغی و خوکی اکنون کنترل شده‌اند، اما در برخی از مناطق هنوز شاهد این بیماری‌ها هستیم. به‌عنوان مثال، سل مقاوم به درمان را در منطقه شرق ایران یا بروسلز یا تب مالت را نیز هنوز در برخی از مناطق کشور مشاهده می‌کنیم. این موارد باید بیشتر کنترل شوند.

** ما همچنان شاهد افزایش میزان هاری در سیستان ‌و‌بلوچستان یا تب مالت در مناطق غربی کشور هستیم. چرا با اینکه از بسیاری از بیماری ‌های واگیردار پیشگیری کردیم، اما هنوز در بحث پیشگیری از بیماری در برخی مناطق مشکل داریم؟ به اعتقاد شما، چه تمهیداتی باید اندیشیده شود تا شاهد شیوع برخی بیماری ‌های واگیردار نباشیم؟
بیماری هاری بیماری مشترک بین انسان و حیوان، به ‌ویژه سگ و گرگ است. این بیماری در برخی از نقاط غیر قابل ‌کنترل است. حیوانی که از مرز وارد کشور می‌شود، قابل کنترل نیست. این حیوانات به روستاییان حمله کرده و چند نفر را آلوده می‌کنند. در این مواقع باید آموزش ‌های لازم را به افراد ارائه داد تا اگر توسط سگ یا گرگ گاز گرفته شدند، سریع تحت کنترل و درمان قرار گیرند. حیوانات ناقل بیماری نیز باید گرفتار و مدتی تحت‌نظر باشند. البته واکسن هاری موجود است، اما متاسفانه در برخی نقاط شاهد بی‌‌‌‌توجهی نسبت به این بیماری هستیم. اکنون تب مالت را در برخی از نقاط لرستان و استان مرکزی مشاهده می‌کنید. به نظر می‌رسد سازمان دامپزشکی وظیفه اصلی خود، یعنی درمان حیوانات را انجام نمی‌دهد. سرمایه‌ گذاری در زمینه پیشگیری از بین نمی‌رود و مخارج در راه پیشگیری خود نوعی سرمایه‌ گذاری به حساب می‌آید. به‌ محض ریشه ‌کنی یک بیماری، دیگر دارویی برای درمان آن وارد نمی‌کنیم و وسیله ‌ای برای تشخیص آن به کار نمی‌گیریم. اکنون این مشکل به ‌میزان بسیار زیادی حل شده، اما مساله بودجه‌ تخصیص‌داده‌شده به وزارت بهداشت و درمان است. به ‌نظر نمی‌رسد این بودجه ظرفیت پاسخگویی به بهداشت، پیشگیری، درمان و آموزش را داشته باشد. اگر تخصیص بودجه در سال‌ های آینده نیز به این میزان باشد، باید منتظر شیوع بیماری ‌های بیشتر بود.

** با توجه به اینکه بخش مهمی از پیشگیری بیماری، رعایت بهداشت فردی است، وزارت بهداشت در زمینه آموزش به مردم برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های مختلف تاکنون چگونه عمل کرده است؟
مردم باید از طریق وسایل ارتباط‌جمعی آگاهی پیدا کنند و وزارت بهداشت و درمان نمی‌تواند مستقیما وارد خانه‌های مردم شود. به این منظور می‌توان در مراکز عمومی و اتوبوس ‌ها بروشورها و آگهی ‌هایی را پخش و مردم را در این زمینه راهنمایی کرد. وسایل ارتباط‌جمعی باید آگاهی لازم را به مردم در زمینه رعایت بهداشت و جلوگیری از بیماری را بدهند و وظیفه اصلی بر دوش رادیو و تلویزیون است. وسایل ارتباط‌جمعی باید با پخش نمایش‌ و حتی موسیقی مردم را در زمینه رعایت اصول بهداشتی آگاه کنند.

** آیا می‌توان عنوان کرد در سال ‌های اخیر میزان رعایت اصول بهداشتی در میان شهروندان افزایش داشته است؟
متاسفانه شاهد هستیم که این اتفاق نیفتاده است. در واقع مردم اصول بهداشت را به ‌معنای واقعی رعایت نمی‌کنند. به‌ عنوان مثال اکنون موش در سراسر شهر تهران وجود دارد و همچنان مردم غذاهای بسیاری را برای این جانوران به جوی آب می‌ریزند. این غذاها توسط موش ‌ها استفاده شده و روزبه‌روز بر تعداد آنها افزوده می‌شود. شهروندان موادغذایی را بدون قرارگیری در کیسه‌های دربسته در خیابان‌ها رها می‌کنند. در برخی از نقاط شمال شهر روباه، گرگ و سگ ‌های ولگرد به‌ راحتی در ساعات‌ پایانی روز از مواد غذایی باقیمانده در خیابان‌ها استفاده می‌کنند.

** آیا وزارت بهداشت با همکاری سازمان محیط ‌زیست نمی‌تواند در زمینه رعایت بهداشت محیط به مردم اطلاع‌ رسانی کند؟
وزارت بهداشت در صورت وجود بودجه و نیروی کافی می‌تواند به سازمان محیط ‌زیست کمک کند، اما در حال حاضر در شهرستان ‌ها در بخش بهداشت دانشگاه‌ های وزارت بهداشت با مشکل کمبود نیروی انسانی مواجه هستیم و یکی‌دونفر به‌عنوان بازرسان قصابی ‌ها، رستوران و… فعالیت دارند. این واقعیت نشان از توجه خاص وزارتخانه به بحث درمان و بی‌توجهی نسبی به بحث بهداشت است. مشکلات ‌درمانی با طرح تحول‌سلامت به‌میزان زیادی حل شد و بسیاری از عوامل و بودجه ‌ها به‌سوی درمان رفت. متاسفانه در دانشگاه‌ های مختلف نیروی معاونت درمان چندین برابر نیروهای معاونت بهداشت است. درمان با بیمارستان‌ها و درمانگاه سروکار دارد، اما بحث بهداشت با تمام مغازه‌ها، رستوران‌ها، هتل ‌ها و تمام اماکنی در ارتباط است که در حال تهیه و توزیع موادغذایی هستند. بنابراین باید نیروی بیشتری برای بازرسی از مکان‌های آلوده وجود داشته باشد. هنگامی‌ که یک رستوران یا هتل اصول ‌بهداشتی اولیه را رعایت نکند، گروه زیادی به بیماری‌ های گوناگون مبتلا می‌شوند. بنابراین بازرسی ‌های مداوم از این اماکن ضروری و نیازمند نیروی کافی است و بازرسی سالی یک بار از این مجموعه‌ ها کافی نیست.

*منبع: روزنامه آرمان؛ ۱۳۹۶،۷،۲
**گروه اطلاع رسانی**۹۱۱۷**۲۰۰۲**انتشاردهنده: فاطمه قنادقرصی

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با ما در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار