اردانه دیزاین

نهضت امام حسین(ع)؛ الهام بخش جنبش های آزادی خواهانه

مطبوعات کشور به طور روزانه مهمترین و برجسته ترین رخدادهای داخلی و خارجی را پوشش می دهند. این در حالی است که بخش زیادی از خبرها، یادداشت ها، گزارش ها، گفت وگوها و … به انعکاس شرایط اجتماعی و فرهنگی جامعه اختصاص می یابد؛ موضوعی که توجه ویژه به آن اهمیتی فزاینده دارد.

گروه اطلاع رسانی ایرنا؛ موضوع های یادشده را که انعکاس قابل توجهی در روزنامه های صبح سه شنبه چهارم مهر ۱۳۹۶ داشت؛ با هدف آگاهی بخشی و اطلاع رسانی بررسی کرده است.

** محرم یادآور حماسه ای ماندگار در تاریخ اسلام
محرم یادآور حماسه ای ماندگار در تاریخ اسلام است. امام حسین(ع) در این نهضت، درس ایستادگی و اخلاص را به پیروان راستین خود آموخت و به همراه یاران وفادارش بزرگترین حرکت انسان ساز را به منصه ظهور رساند.

روزنامه «ایران» در یادداشتی با قلم اسماعیل علوی با عنوان «درس‌های نهضت عاشورا»، نوشت: واقعه عاشورا ازجنبه‌های مختلف قابل ارزیابی وداوری است. از جمله این جوانب «خشونت» و «خشونت ورزی» است. ساحتی که آسیبی جدی محسوب شده و یکی از محورهای کانونی این واقعه به شمار می‌رود. خشونت فراگیر در نیمروز عاشورا علیه خاندان نبوت، از این واقعه تصویری استثنایی ساخته و از ورای تاریخ دل‌ها را به درد آورده وخاطرها را پریشان می‌کند. در همین رابطه کتاب‌ها نوشته شده و به شرح خشونت مستتر در این فاجعه پرداخته که با عنوان روضه الشهدا مشهورند.

در ادامه این یادداشت آمده است: همچنین متأثر از خشونت حاکم در این واقعه اشعار فراوانی در قالب مرثیه سروده شده که با نواهای حزین در انجمن‌های شیعیان و دوستداران اهل بیت پیامبر اسلام(ص) خوانده می‌شوند. فهم اینکه این خشونت تا این میزان از کجا آمده ومنشأ پیدایش آن کجاست نیازمند رفتار شناسی جامعه ومردم آن زمان است. اما آنچه مسلم است اینکه خشونت مهار‌ناپذیر در عصر عاشورا دو ریشه دارد. بدین معنا که از سویی به حاکمیت وقت برمی گردد واز سوی دیگر خاستگاهی توده‌ای دارد.

روزنامه «اعتماد» در ستون نگاه با درج عنوان «عزاداری امام حسین(ع) فرصتی برای همبستگی مسلمانان است»، آورد: امام حسـین ‌سلام‌ الله ‌علیه پیشوای بشریت و سرمایه‌ای برای همه مسلمانان است و سوگواری بر او می‌تواند فرصتی برای همبستگی آنان باشد. امید که مراسم عزاداری و جلسات وعظ، هر چه بیشتر ‏در جهت ایجاد ‏وحدت، همدلی و همبستگی میان امت‌های اسلامی باشد و پیش از هر ‏چیز، مسیری را که امام به ما آموخت، پیگیر باشیم و بیش از آنکه ‏‏به اختلافات مذهبی دامن بزنیم، به ‏معارف ‏دعای عرفه امام و کلمات و سخنان گهربار حضرت سیدالشهدا بپردازیم و از آنها ‏درس ‏اخلاق و معرفت بیاموزیم.

عبدالله نوری در ادامه این مطلب می نویسد: اباعبدالله الحسین تا آخرین لحظه حیات خود ‏برای اینکه خون انسان یا مسلمانی بر زمین ‏ریخته نشود، دشمنان خود را دعوت به اصلاح می‌فرمود و نگران گمراهی، شقاوت و جهنمی شدن مخالفان و لشکر مقابل خود بود. او به دنبال گسترش خشونت، نفرت‌پراکنی و اختلاف‌انگیزی نبود؛ او ‏مرد صلح، دوستی، محبت، مودت، گفت‌وگو و اصلاح بود. یکی از مهم‌ترین ارزش‌های اسلامی که پیشوایان دینی ما نیز بر آن تاکید کرده‌اند، همزیستی مسالمت‌آمیز انسان‌ها به ویژه مسلمانان است.

روزنامه «کیهان» در گزارشی با عنوان «شناخت تحریف‌ درنظام معرفتی عاشورا»، نوشت: تاثیرگذاری حماسه کربلا در طول تاریخ بر جریان‌ها و حرکت‌های عدالت‌طلبانه و مبارزه با ظلم و استبداد، دشمنان اسلام ناب را بر آن داشته که با انواع روش‌های تخریبی همچون تحریف، بدعت، طرح شبهات، جابه‌جایی ارزش‌ها و الگوها، وهن شعائر دینی و تبلیغات منفی و… کارآیی و کارکرد واقعی این حماسه عظیم را از بین برده و با مسخ فرهنگ عاشورا، ناکارآمدی آن را به مخاطبین خود القا نمایند.

در ادامه این گزارش آمده است: یکی از وظایف بزرگ مصلحان دینی مبارزه با آفت‌ها و انحرافات معنوی و تاریخی حادثه عاشورا است، چراکه بدون تردید با انحراف در این جریان دینی، حادثه عاشورا تحول‌سازی و عبرت‌انگیز بودن خود را از دست داده و تنها به عنوان جزیی از تاریخی که گذشته، محسوب می‌شود؛ در حالی‌که مهمترین هدف عاشورا اصلاح دینی در طول تاریخ اسلام است.

روزنامه «خراسان» در گزارشی با درج عنوان «بُریرِ بن خُضَیر؛ سفیر امام(ع)برای نصیحت کوفیان»، آورد: بی‌تردید بررسی زندگی و مجاهدت یاران سیدالشهدا(ع) در واقعه کربلا، افزون بر آشنایی با زوایایی کمتر دیده شده از این قیام جاودانه، نقشی مهم و مؤثر در نشان دادن الگوهای شایسته به دوستداران اهل‌بیت(ع) دارد. اصحاب وفادار امام حسین(ع) را که در آن دشت بلاخیز و پرمحنت، حاضر به تنها گذاشتن رهبر و مقتدایشان نشدند و جان بر سر عشق و اعتقاد نهادند، به واقع می‌توان اسوه‌های صبر و پایداری دانست؛ رادمردانی که به سلاح شور و شعور مجهز بودند و ایمان راسخشان به راه اباعبدا…(ع)، برایشان سرنوشتی پرشکوه را رقم زد.

در ادامه آمده است: «بُرَیر بنِ خُضَیر» به محض اطلاع از حرکت امام حسین(ع) از مدینه به سمت مکه، راهی این شهر مقدس شد و یکی از نخستین افرادی بود که به مولایش پیوست. او همراه امام(ع) تا کربلا رفت و هرگز در همراهی آن حضرت، تردید به خود راه نداد. فصاحت و بلاغت «بریر» و نیز تسلطش بر مبانی اعتقادی، باعث شد تا اباعبدا…(ع)، در چند نوبت، وی را به عنوان یکی از نمایندگانش، برای مذاکره و گفت‌وگو، به سوی سپاه کوفه بفرستد. یکی از این مذاکرات، در شب عاشورا اتفاق افتاد.

** ترافیک و آلودگی هوا؛ چالش های بزرگ کلانشهر تهران
ترافیک و آلودگی هوا به عنوان ۲ چالش بزرگ کلانشهر تهران محسوب می شود و هر سال با فرارسیدن فصل سرما و همزمان با آن گشایش مدرسه ها و دانشگاه ها، شهروندان تهرانی با این مشکلات دست به گریبان هستند که برطرف شدن آن، همکاری متولیان شهری و مسوولان محیط زیستی را طلب می کند.

روزنامه «جام جم» در گزارشی با عنوان «آلاینده مرموز در هوای تهران»، آورد: آلودگی دوباره به کلانشهرها برمی‌گردد، این سریالی است که هر سال با سرد شدن هوا تکرار می‌شود و یادآور می‌شود که گره آلودگی هوای کلانشهرها سال‌هاست که فقط به دست باد و باران باز می‌شود و تاکنون تعامل بین بخشی موثری بین دستگاه‌های مسئول در این باره ایجاد نشده است.

یوسف رشیدی ‌کارشناس محیط زیست و استاد دانشگاه وجود منابع آلاینده نامشخص را اتفاق تازه‌ای نمی‌داند و در گفت وگویی با روزنامه جام‌جم بیان می کند: در این مورد یک دیدگاه کلی وجود دارد،‌ ۸۰ درصد آلودگی مختص خودروهاست و ۲۰ درصد به‌واسطه منابع ثابت است. این در قالبی قرار می‌گیرد که ما از آلاینده‌های معیار اطلاعاتش را استخراج می‌کنیم که این آلاینده‌ها شامل مونوکسیدکربن، هیدروکربن‌ها، اکسیدهای ازت، ‌اکسیدهای گوگرد و ذرات معلقی است.

روزنامه «شرق» با انتشار عنوان «قرارداد ایران و ژاپن برای کاهش آلودگی هوای تهران» به نقل از وحید حسینی، نوشت: برای کاهش آلودگی هوای تهران این قرارداد منعقد شده تا همکاری‌های علمی، فنی، آموزشی و تجهیزاتی بین این دو کشور صورت گیرد. مجری این قرارداد در دولت ایران، شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، وابسته به شهرداری تهران و مجری این قرارداد در دولت ژاپن، جایکاست.

در ادامه به نقل از مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران آمده است: امیدواریم در پایان دوره چهارساله اجرای پروژه علاوه بر شناسایی دقیق آلاینده‌های هوای تهران بتوانیم متخصصان ایرانی در زمینه مقابله با آلودگی هوا را تربیت کنیم. تربیت کارشناسان و متخصصان ایرانی به‌عنوان یک هدف جانبی در این پروژه دنبال خواهد شد. با کمک اداره کل محیط زیست استان تهران بتوانیم دستاوردهای این پروژه را به سایر کلان‌شهرهای کشور که با آلودگی هوا درگیر هستند انتقال دهیم.

روزنامه «ایران» در گزارشی با عنوان «شناور شدن ساعت ادارات پایتخت؛ مُسکن، نه درمان»، آورد: ۵ روز از ابلاغ بخشنامه «تغییر ساعات اداری کارمندان در دو هفته اول مهر» می‌گذرد، این بخشنامه کمتر از ۱۰ روز دیگر تمام شده و ساعات کاری ادارات دولتی به روال سابق یعنی همان ۸صبح برمی‌گردد. دولت در این دو هفته، به کارمندان اجازه داده است تا با تأخیر ۱ساعته به محل کار خود مراجعه کنند. این تصمیم در راستای کاهش بار ترافیکی اول مهر گرفته شده است. با این حال سؤال اینجاست که آیا این تصمیم موقتی، در کاهش حجم ترافیک اثرگذار بوده است، اگر بله! آیا تصمیمی برای تمدید آن وجود دارد؟ و اگر نه، پس برای رهایی از ترافیک کلافه‌کننده صبحگاهی همزمان با بازگشایی مدارس چه باید کرد؟

در ادامه این گزارش می خوانیم: این تأخیر البته تأثیرات متفاوتی در نقاط مختلف تهران گذاشته و براین اساس باید با توجه به موقعیت افراد نسبت به اثرگذاری آن پاسخ داد. برخی از شهروندان تهرانی که کارمند نبوده و در شرکت‌های خصوصی مشغول به فعالیتند با توجه به شروع ساعات کاری آنها از ۸ صبح، این تصمیم را تشدید‌کننده ساعات ترافیکی در آن زمان می‌دانند، چراکه به گفته آنها اغلب کارمندان تقریباً یک ساعت زودتر برای رسیدن به محل کارشان اقدام می‌کنند و همین برهم خوردن زمان، معابر اصلی را پر ازدحام کرده است.

روزنامه «جام جم» در یادداشتی با عنوان «گره ترافیک با مُسکن باز نمی‌شود»، نوشت: همه‌ساله با فرا رسیدن مهر و آغاز فصل بازگشایی مدارس با افزایش سفرهای درون‌شهری در سراسر کشور مواجهیم. با توجه به وجود ۱۳ میلیون دانش‌آموز در کشور، انتظار افزایش سفرهای درون‌شهری علاوه بر میزان سفرهای روزهای عادی را داریم و البته رانندگان نوگواهینامه و وسایل نقلیه جدید نیز بر حجم این ترافیک می‌افزاید.

سردار تقی مهری رییس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی در ادامه این یادداشت می نویسد: با توجه به این‌که صرفا بخشی از دانش‌آموزان از سرویس مدرسه استفاده می‌کنند، تردد عمده دانش‌آموزان از طریق خودروهای شخصی صورت می‌پذیرد. برای کاهش بار ترافیک اقداماتی انجام شده؛ برای نمونه در کلانشهرها، افسران آموزش و روسای تصادفات مناطق پلیس راهور، ضمن بازدید میدانی از معابر اطراف مدارس نسبت به برگزاری جلسات هماهنگی با مسئولان شهرداری و آموزش و پرورش اقدام کرده و پایش تابلویی، علائم ترمیم خط‌کشی گذرگاه عابر پیاده مقابل مدارس و نصب سرعت‌گیر و سرعت‌گاه در اولویت کار آنها قرار گرفته است. علاوه بر این ‌انجام تمام پروژه‌های عمرانی سطح معابر مگر در موارد ضروری به حالت تعلیق درآمده است.

روزنامه «شهروند» در یادداشتی با قلم ناهید خداکرمی عضو شورای شهر تهران با انتشار عنوان «عمر بر باد رفته در ترافیک»، آورد: با رشد و توسعه کلانشهرها و عدم ‌توسعه متوازن حمل‌ونقل عمومی، شاهد استفاده بیش از پیش مردم از وسایل نقلیه شخصی شده‌ایم. در اغلب کشورهایی که در مسیر توسعه، روند صنعتی‌شدن را طی می‌کنند، فرهنگ استفاده از وسایل نقلیه عمومی رشد مطلوبی ندارد و این پدیده منجر به تجمع وسایل ایاب‌و‌ذهاب، به‌خصوص در مراکز شهر‌ها و اطراف ساختمان‌های دولتی و اداری شده است.

در ادامه این مطلب می خوانیم: در شهرهای بزرگ هر روز زمان زیادی از عمر گرانبهای شهروندان درترافیک طاقت‌فرسای شهری هدر می‌رود. شاید یکی از بهترین راه‌حل‌های این معضل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی؛ آموزش فرهنگ ترافیک باشد و در این راستا بهتر است تا کسب مهارت آمدورفت در زندگی شهری از طریق آموزش‌های بنیادی و فرهنگی از سنین پایین و از مهدکودک‌ها، دبستان و سپس دبیرستان شروع شود تا سبک زندگی و فرهنگ شهرنشینی در رفتار و عملکرد افراد که نخستین عناصر تشکیل‌‌دهنده ترافیک هستند، متجلی شود.

** گردشگری؛ صنعتی پویا و فرصتی اقتصادی
گردشگری به عنوان یکی از صنعت های مولد و درآمدزا در میان کشورهای جهان مطرح است و می تواند مشکلات اقتصادی و اشتغال را تا حد بسیاری برطرف سازد و توسعه این صنعت و جذب توریست نیازمند نگرشی فرهنگی و دیپلماتیک به این مقوله است.

روزنامه «ابتکار» در گزارشی با عنوان «گردشگری در انتظار یک پذیرایی حرفه ای»، نوشت: ایرانیان از دیرباز به مهمان‌نوازی شهره‌اند. آدابی که خودشان تعریف دقیقی از آن ندارند اما ناخودآگاه در برابر میهمانان به کار می‌بندند. میهمان‌نوازی یکی از ارکان اصلی فرهنگ ایرانی است و از پدر به پسر و از مادر به دختر و نسل به نسل به آیندگان منتقل می‌شود. جهانگردان بسیاری از مهمان‌نوازی ایرانیان در کتاب‌ها و سفرنامه‌های خود نوشته‌اند.

در ادامه این گزارش می خوانیم: اما وقتی از مهمان‌نوازی سخن می‌گویید ناخوداگاه خاطراتان به سفره‌های رنگین با غذاهای لذیذ ایرانی می‌افتد. غذاهایی که خود بخش مهمی از صنعت گردشگری ایران محسوب می‌شود. اگرچه این نوع گردشگری در ایران طرفدار بسیار دارد و مهمان‌نوازی ایرانیان نیز مزید بر محبوبیت آن شده اما این خصلت خوب ایرانیان تنها نمی‌تواند سبب توسعه گردشگری شود. صنعت گردشگری ایران نیازمند استفاده از متخصصانی است که راز هتلداری و جهانگردی را بدانند.

روزنامه «شرق» در یادداشتی با قلم زهرا احمدی‌پور رییس پیشین سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، عنوان «حاشیه‌نشینی، سرطان صنعت گردشگری ایران» را منتشر کرد و نوشت: «گردشگری» و تصور دولت‌ها از آن در چند دهه اخیر راهی پرفرازونشیب پیموده است. از موضوعی فرعی، کم‌اهمیت و حتی در بخش‌هایی مخل امنیت در دهه ٧٠ تا فعالیتی صرفا فرهنگی و مرتبط با اوقات فراغت در دهه ٨٠ تا «پدیده‌ای اقتصادی» که می‌تواند رؤیای درآمدی پایدار، سبز و جایگزین نفت را عملی کند در دهه ٩٠. داستان این تغییر و تحول در نگاه سیاسی به موضوع «گردشگری» هرچند خود موضوع جذابی است که می‌توان ساعت‌ها درباره آن سخن گفت، ولی بهتر است از آن بگذریم و با تکیه بر تصوری که هم‌اکنون در سطوح بالای سیاسی در مورد این پدیده وجود دارد و آن را راه برون‌رفت کشور از اقتصاد تک‌محصولی و درمان ابرچالش‌های بی‌کاری، تراز منفی تجاری و… می‌دانند، به این پرسش پاسخ گفت که گردشگری در ایران سال ١٣٩٦ چه وضعی دارد و برای آنکه درمان دردهای مزمن اقتصادی کشور باشد، چه راهی باید بپیماید.

در ادامه می خوانیم: وضعیت گردشگری ایران در بعد ساختار حاکمیتی آن با وجود تمامی تلاش‌های غیرقابل‌انکاری که در سال‌های اخیر برای توسعه آن انجام شده، به شکل خلاصه چنین است: ساختار ستادی متورم دولتی و شبه‌دولتی، ساختار اجرائی نامنظم و به ‌دور از برنامه بلندمدت و میان‌مدت منسجم در سطح ملی و منطقه‌ای و ناتوان از ایفای نقش‌ مهم هماهنگی بین‌دستگاهی.

روزنامه «همدلی» در سرمقاله ای با عنوان «چالش‌ها و فرصت‌های توریسم در ایران»، نوشت: ۵ مهر مصادف با ۲۷ سپتامبر در تقویم جهانی به عنوان روز جهانگردی شناخته می‌شود. سازمان جهانی گردشگری این روز را به منظور بالا بردن سطح آگاهی و نقش گردشگری در جامعه جهانی و تاکید بر اهمیت گردشگری بر ارزش‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و … نام‌گذاری کرده است. امروز صنعت توریسم نقشی بی‌بدیل در توسعه همه جانبه کشورها داشته و بسیاری ازدولت‌ها با برنامه‌ریزی گسترده در حوزه توریسم بر بسیاری از مشکلات اقتصادی و بیکاری خود فائق آمده‌اند.

ولی الله شجاع‌پوریان در ادامه این مطلب می نویسد: ایران کشوری برخوردار از جاذبه‌های فراوان توریستی و گردشگری به شمار می‌آید. بر اساس آمارهای سازمان جهانی گردشگری ایران رتبه دهم جاذبه‌های باستانی و تاریخی جهان و رتبه پنجم جاذبه‌های طبیعی دنیا را داراست اما با وجود این مزیت‌ها از میان ۱۵۰ کشور عضو سازمان جهانی توریسم در رتبه هفتاد و پنجم قرار دارد. گرچه در سال‌های اخیر و به‌ویژه دوران پسابرجام موقعیت توریسم در ایران جهش چشم‌گیری داشته و رشد ۱۰ درصدی را تجربه کرده است، اما نمی‌توان از مشکلات و عقب‌ماندگی‌های ساختاری کشور در این حوزه چشم پوشید. در باب اهمیت رشد صنعت توریسم بر سایر حوزه‌ها همین بس که بر اساس آمارهای موجود جهانی به صورت میانگین از هر ۱۲ نفر یک نفر در حوزه گردشگری و توریسم اشتغال دارد.

*گروه اطلاع رسانی
خبرنگار: مهسا شریفی**انتشار دهنده: شهربانو جمعه
پژوهشم**۲۰۵۹**۹۱۳۱
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید.

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با ما در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار