اردانه دیزاین

معرفی مهم‌ترین غارهای مشهد

به گزارش اردانه دیزاین به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح توس، یکی از دغدغه‌هایی که شاید تمام خانواده‌ها با آن مواجه باشند این است که آخر هفته خود را چگونه، کجا و به چه شکل بگذرانند.

 

در میان تمام جادذبه‌های گردشگری غارها یکی از زیباترین شگفتی های طبیعت هستند که نه تنها برای بزرگسالان که برای کودکان نیز می تواند در عین جذابیت یک سفر علمی نیز تلقی شود.

 

در گزارش این هفته «آخر هفته کجا بریم» پایگاه خبری «صبح توس» به معرفی تعداد از غارها اطراف مشهد پرداخته ایم که در ادامه آمده است:

 

غار دره آل

غار دره آل مکانی ست با دهانه بزرگ و دیدنی و دیوارهای مرتفع و بلند که چشمه ای در مجاورت آن قرار داره. این غار در ۲۵ کیلومتری شمال شرق مشهد در مسیر راه کلات نادری واقع شده.

 

غار روستای آل از دیدنی های این روستاست و در ابتدای جاده دره آل پس از روستاهای اندروخ و کارده قرار داره. مسیر جاده مشهد تا روستای آل اسفالته. دهانه غار بسیار کوچیکه و در جهت شمال و جنوبه و تا فاصله ۱۰ متری دهانه غار قابل دیدن نیست و علیرغم حضور خیل مردم در روزها تعطیل ، در دره بین روستاهای کارده و آل ، غار از گزند رهگذران در امان مانده. این غار قدمتی بسیار داره، تا آنجا که کوه نوردان اسکلت هایی از انسان اولیه و ابزار او را درون غار یافته اند. عرض غار بین یک تا ۳ متر و عمق آن ۱۰۰ متره. دهانه غار رو به صورت شکافی در میان سنگ بوده و پرتگاه هایی خطرناک داره.

 

غار هندل آباد (اوله)

هندل آباد در فاصله ۴۰ کیلومتری شمالغرب مشهد و در منطقه تبادکان قرار داره. این غار به اوله هم شناخته می شه. دهانه کوچک و مستطیل شکل غار هم در فاصله ۱۲ کیلومتری شمالغرب روستا رو به جنوب قرار گرفته. فاصلة روستا تا غار معادل با دو ساعت راه پیمائیه. دهانة غار، بسیار کوچک و به شکل مربعی به سمت جنوب قرار گرفته. طول غار ۹۰ متر و دارای استالاگمیت و استالاکتیته. درون غار، چشمة آب کوچکی وجود داره که مردم محلی به آن جنبة تقدس دادن و می گن آب آن، آبلة گوسفندان رو درمان می کنه. این غار از یک مسیر اصلی به طول حدود ۱۳۰ متر تشکیل شده که در قسمت هایی به صورت تالار بزرگ و در بخشی هم بصورت راهرو به عرض و ارتفاع ۲ متره. از نکات جالب توجه در این غار وجود تعداد زیادی وزغ علاوه بر خفاش هاست.

 

غار مغان

از جذاب ترین غارهای مشهد، غار مغان مشهد است. غار مغان در ۳۵ کیلومتری شهر مشهد و در جنوب روستای مغان واقع شده‌است. قدمت این پدیده را بر اساس مدارک موجود و اکتشاف فسیلهای حلزونی در مسیرهای منتهی به غار، میتوان صد میلیون سال پیش و یا دوره دوم زمین‌شناسی دانست که به علت وجود پرتگاه های خطرناک در غار مغان ورود به داخل آن بدون راهنما و ابزار مورد نیاز میتواند خطرناک باشد.

 

غار بزنگان

از زیباترین غارهای مشهد، غار بزنگان  مشهد است. غار بزنگان در شش کیلومترى جنوب غربى دهکده بزنگان واقع شده و قدمت آن به پیش از میلاد بر میگردد. غار بزنگان آهکى بوده و داراى ستونهاى استالاگتیت و استالاگمیت میباشد. کف غار خاکى و صاف و دهانه آن رو به شمال قرار دارد و در داخل آن نیز آب آشامیدنى وجود دارد.و به لحاظ قدمت تاریخی تحت شماره ۶۵۹ در زمره اثارتاریخی به ثبت رسیده است .این غار دارای دو دهانه‌است. ارتفاع آن از دریا ۲۹۱۰ متر می‌باشد. درون غار آثار استالاگمیت و استالاکتیت و چندین حلقه چاه وجود دارد که عمق یکی از این چاه‌ها ۲۵ متر می‌باشد. همچنین در این غار پرتگاهی به عرض ۳۵ سانتیمتر و برکهٔ آبی وجود دارد.این غار در سال ۱۳۲۴ توسط کوهنوردان شهرستان مشهد کشف شده‌است.این غار از دیدنی های مشهد محسوب می شود.

 

غار زری

از جاهای تفریحی مشهد می توان به غار زری مشهد اشاره کرد.  این غار در ۹ کیلومتری جنوب‌غربی مشهد در مسیر روستای گلستان و کوهستان‌های اطراف رودخانه قرار دارد. دهانه این پدیده طبیعی که از تفریحات مشهد  است  در ارتفاع ۱۰ متری زمین به سمت غرب قرار گرفته است. مسیر غار دارای پیچ و خم‌های بسیاری است و درون غار فاقد منابعی آبی است. بازدید از این غار بسیار آسان است و وسیله نقلیه نیز به حد کافی وجود دارد. ارتفاع این نقطه از سطح دریا ۱۰۱۰ متر است.

 

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با ما در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار