اردانه دیزاین

مذاکرات آمریکا با عربستان سعودی درباره پیمان هسته‌ای

به گزارش اردانه دیزاین به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، ریک پری وزیر انرژی آمریکا روز چهارشنبه در سخنانی تاکید کرد: عربستان سعودی مایل به دستیابی به قرارداد همکاری غیر نظامی هسته‌ای با آمریکا است.

این قرارداد به شرکت های آمریکایی احازه خواهد داد تا در برنامه هسته‌ای غیرنظامی عربستان سعودی مشارکت کنند.

خالد الفلیح وزیر انرژی عربستان سعودی روز دوشنبه از شرکت های آمریکایی دعوت کرده بود تا در توسعه برنامه انرژی هسته‌ای عربستان سعودی مشارکت کنند.

وزیر انرژی آمریکا که طی هفته جاری نخستین سفر رسمی اش به عربستان سعودی را انجام داده، در مصاحبه با رویترز گفت: مذاکرات بین دو کشور به زودی درباره جزییات این توافقنامه آغاز خواهد شد. این توافقنامه موسوم به قرارداد ۱۲۳ است.

وزیر خارجه آمریکا با اشاره به مذاکراتی که با وزیر انرژی عربستان سعودی داشته، افزود: ما این پیام را شنیدیم که "ما می خواهیم آمریکا شریک ما در این توافقنامه باشد."

وزیر انرژی آمریکا در جریان این سفر با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی نیز دیدار و گفتگو کرده است.

البته یک منبع آگاه در این باره گفت: ریاض به واشنگتن گفته است که نمی خواهد احتمال غنی سازی اورانیوم را در هرگونه توافق هسته‌ای با واشنگتن از دست بدهد، روندی که می تواند به استفاده های نظامی منجر شود، گرچه این یک شرط استاندارد در توافقنامه‌های هسته‌ای غیرنظامی آمریکا به شمار می رود.

بر اساس ماده ۱۲۳ قانون انرژی اتمی آمریکا، یک توافق همکاری صلح آمیز هسته‌ای مستلزم انتقال مواد هسته‌ای، فناوری و تجهیزات مربوط است.

در مذاکرات قبلی عربستان سعودی با امضای هرگونه توافقنامه‌ای با آمریکا مخالفت کرده که این کشور را از حق غنی سازی اورانیوم محروم کند.

البته وزیر انرژی آمریکا حاضر نشده است در این باره توضیح دهد که آیا این مساله در جریان سفر اخیر به ریاض مطرح شده است یا نه.

موضع عربستان سعودی یک مشکل بالقوه برای آمریکاست، آن هم در شرایطی که دو کشور روابط خود را در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ تحکیم کرده اند.

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با ما در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار