اردانه دیزاین

صیانت از هویت دینی اربعین مهمترین رسالت است

فهیمه فرهمندپور، مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده در گفتوگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) با اشاره به اقداماتی که وزارت کشور با هدف رصد و بررسی وضعیت حضور بانوان در مراسم اربعین حسینی انجام می‌دهد، عنوان کرد: دو سال قبل به عنوان نماینده وزارت کشور برای رصد و آسیب شناسی حضور بانوان در مراسم اربعین و بررسی جوانب مختلف این حضور به عراق سفر کردم، سال گذشته نیز سفری شخصی به مراسم اربعین داشتم و امسال هم در قالب سفری کاری در این مراسم حضور خواهم داشت.

وی در پاسخ به این سؤال که حضور بانوان در اربعین را چگونه تحلیل می‌کنید؟ گفت: طی دو سال اخیر شرایط عمومی و از جمله وضعیت حضور بانوان خیلی بهتر شده است اما اربعین مراسمی است که به دلیل سطح نفوذ و تأثیر فوق‌العاده آن، باید با حساسیت بالا از آن حراست و مراقبت کرد.

فرهمندپور تصریح کرد: ما باید از این مراسم مراقبت کنیم تا به یک جریان خالی از هویت معنوی و دینی تبدیل نشود و نقش بانوان هم در این حوزه مهم است. نباید سفر اربعین به تفریح، تفنن و گشت و گذار تبدیل شده و عادی شود بلکه باید کاری کنیم هویت دینی و معنوی خود را حفظ کند. ما ضمن اینکه نسبت به رفاه زائران مسئولیت داریم به نظر من نباید این سفر خیلی هم رفاهی شود تا انتخاب آن کماکان معنادارباشد و رنج معنوی آن مانع عادی شدن این انتخاب نشود یعنی از یک طرف باید تلاش کنیم رفاه زائران حفظ شود و مردم کمتر آسیب ببینند، در عین حال تبدیل کردن این سفر به یک سفر خیلی راحت و بی دردسر و مرفه باعث می‌شود حضور افراد بر اساس عشق و دلبستگی و شیفتگی و شیدایی کم یا کمرنگ شود.

وی در واکنش به سفر بانوان به صورت تنها به مراسم اربعین گفت: اصولاً سفر اربعین را به صورت تنها برای خانم‌ها توصیه نمی‌کنم. خانم‌ها بهتر است کاروانی و گروهی به این سفر بروند و تا حد امکان همراه آقا و محرم داشته باشند. من در این سفر بودم و از نزدیک شرایط را دیده‌ام؛ ممکن است در طول سفر شرایط خاصی ایجاد شود مثل اینکه مجبور شوند از وسایل نقلیه شخصی یا خانه‌های شخصی مردم استفاده کنند. اگر چه شیفتگی مردم عراق برای خدمت به زائران بسیار زیاد است و وسایل نقلیه و خانه‌های خود را به راحتی در اختیار زائران قرار می‌دهند، ولی در عین حال باید احتیاط های لازم انجام شود. من توصیه نمی‌کنم خانم‌ها بدون همراه آقا به این سفر بروند. هر جا آسیب‌های احتمالی خود را دارد و چون مراسم خاص و ویژه است صد برابر بر روی امنیت همه جانبه آن باید کار کنیم.

حضور خانم‌ها بدون خانواده و همراه محرم را توصیه نمی‌کنم

فرهمندپور از رسانه‌ها خواست علاوه بر انعکاس شوق مردم به این سفر و تلاش برای افزایش این اشتیاق، آگاهی‌های لازم در خصوص این سفر را نیز به مردم ارائه کنند و افزود: بانوان ایرانی حتی به تنهایی به سامرا سفر می‌کنند. اما من حضور خانم‌ها بدون خانواده و همراه محرم را توصیه نمی‌کنم.

وی در پاسخ به این سؤال که فکر می‌کنید آینده این پیاده روی چه خواهدشد؟ گفت: نمی‌توانم پیش بینی داشته باشم اما آنچه به نظر من مهم‌تر است این است که چه استفاده‌ای می‌شود از این ظرفیت کرد. اگر قرار است نگاه آینده پژوهانه و آینده نگرانه به این سفر داشته باشیم به جای اینکه فکر کنیم به لحاظ جمعیتی ممکن است به کجاها برسد باید به این فکر کنیم که ما چه استفاده‌هایی متناسب با اقتضائات زمان می‌توانیم از این ظرفیت بکنیم. باید خیلی جدی به این مسئله فکر کرد.

مشاور وزیر کشور در امور زنان ادامه داد: وقتی امام می‌فرمایند که اسلام را محرم و صفر زنده نگه داشته است، یا انقلاب را مرهون محرم و صفر می‌دانند، این نشان می‌دهد که محرم ظرفیتی دارد که توانسته انقلاب بیافریند حالا آیا این ظرفیت عظیم سفر اربعین نمی‌تواند یک نقش تعیین کننده در موازنه قدرت جهانی برای اسلام و تشیع ایفا کند به نحوی که بتوان به عنوان یک مانور سیاسی اجتماعی بر روی آن برنامه ریزی کرد؟ باید فکر کرد از این ظرفیت انسانی و فکری و انگیزه‌های فوق العاده و بی نظیر و این انسجام و در هم تنیدگی ملیت‌های مختلف که در مراسم اربعین حضور دارند، می توان چه استفاده‌ای کرد؟

وی به پیام‌های سالانه امام راحل به مناسک حج که توسط مقام معظم رهبری نیز تداوم یافت اشاره و عنوان کرد: در این پیام‌های ارزشمند، مدام ظرفیت انسانی حاضر در حج گوشزد می‌شود؛ نمی‌خواهم بگویم اربعین قرار است جایگزین حج بشود بلکه می‌تواند به عنوان جلوه جدیدی در کنار مراسم حج مورد توجه قرار گیرد.

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با ما در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار