اردانه دیزاین

دست اندازی دولت سعودی به دارایی های مجموعه بن لادن / ریشه ها و آثار

هلدینگ بن لادن که تمرکز اصلی آن بر ساخت و ساز، توسعه زیرساخت‌های شهری، راه‌ سازی و احداث فرودگاه، همچنین ساخت نیروگاه و کارخانجات صنعتی معطوف است، همچنان بزرگ ترین شرکت ساخت و ساز خصوصی جهان محسوب می شود.
شرکت سعودی بن ‌لادن در سال ۱۹۳۱ توسط ‘محمد بن لادن’ تأسیس شد. وی به جهت روابط نزدیکی که با ‘ملک عبدالعزیز’ بنیانگذار عربستان سعودی داشت، در سالهای نخست فعالیتش طرح ‌های ساختمانی مهمی را با دولت سعودی به امضا رساند، که از جمله آنها می‌توان به نوسازی ‘مسجدالنبی’ (ص) در مدینه منوره و ‘مسجدالحرام’ در مکه مکرمه اشاره کرد. محمد بن لادن در طول حیاتش ۲۲ همسر اختیار نمود و ۵۴ فرزند داشت. ‘اسامه بن لادن’ بنیانگذار و سرکرده سابق شبکه ‘القاعده’، یکی از فرزندان وی بود.
پس از مرگ محمد بن لادن در سال ۱۹۶۸، ‘سالم بن لادن’ فرزند ارشد وی و پس از مرگ سالم در سال ۱۹۸۸ تاکنون هم ‘بکر بن لادن’ دومین پسر محمد رییس هیات مدیره گروه سعودی بن لادن است . بکر اخیرا به اتهام نامعلوم بازداشت شده است .
غول اقتصادی بن لادن طی قریب به ۸۰ سال به صورت مستقیم و غیر مستقیم تقریبا برنده بلامنازع تمامی مناقصه های دولتی به ویژه طرح های توسعه ای مسجد الحرام و مسجد النبی (ص) بوده است . این شرکت علاوه بر عربستان در شماری از کشورهای منطقه مانند امارات، مصر، لبنان و حتی مالزی علاوه بر سرمایه گذاری، طرح های عمرانی بسیاری را اجرا کرده است، اما اکنون به نظر می رسد، دوران ماه عسل با دولت سعودی به پایان رسیده است.
‘استیو کول’ نویسنده آمریکائی در کتابش با نام ‘آل بن لادن، خانواده ای عربی در قرن آمریکائی’ که سال ۲۰۰۸ منتشر شده، جزئیات تاسیس شرکت توسط محمد بن لادن و ساختن قصرها برای فرزندان عبدالعزیز شاه وقت سعودی را تشریح کرده است.
فرزندان پیمانکار بن لادن معتقدند که سرنوشت آنها و شرکت شان با سرنوشت آل سعود گره خورده است و استیو کول این اندیشه را در کتابش مورد اشاره قرار داده و نوشته است که ‘محمد بن لادن و فررزندانش اطاعت از ولی خود (آل سعود) را از همه چیز برتر می دانند’.
اما با این وجود ‘سلمان بن عبدالعزیز’ در سال ۲۰۱۵ فرزندان بن لادن را پس از سقوط بالابر در مسجد الحرام به طور ناگهانی از همه امتیازات محروم کرد.
سپتامبر ۲۰۱۵ (۲۰ شهریور ۹۴) در موسم حج سقوط یک جرثقیل در مسجد الحرام موجب مرگ ۱۰۷ نفر و زخمی شدن ۲۳۸ نفر شد . این جرثقیل متعلق به شرکت آلمانی ‘لیبهر’ پیمانکار شرکت بن لادن بود. پس از این حادثه و اعتراض و شکایت کشورهایی که حجاج آنها در این حادثه کشته یا مجروح شده بودند، شاه سعودی دستور داد تا گروهی حقیقت یاب ، بررسی موضوع را بر عهده بگیرند.
نتیجه این بررسی با رد جنایی بودن حادثه، علت سقوط را عدم رعایت استانداردها در محکم‌کاری پایه‌های جرثقیل اعلام کرد و متعاقب آن رییس شرکت بن لادن ممنوع الخروج شد.
این حادثه آغاز بحران گروه بن لادن بود. درست پس از این حادثه بود که به فرمان شاه سعودی، شرکت بن لادن را از ورود به مناقصه ها و اجرای طرح های جدید دولتی و غیر دولتی منع کرد .همچنین دولت از پرداخت بدهی ۵۵ میلیون ریالی ( ریال عربستان ) به شرکت سرباز زد و به این ترتیب شرکت وارد دوران بی ثباتی شد و ناچار به اخراج دهها هزار کارگر گردید .
ناظران گفتند که دلایل واقعی این تصمیم سلمان بی ارتباط با زیاده طلبی های فرزندش محمد نیست، به ویژه این که پس از حادثه سقوط بالابر این شایعه قوت گرفت که بن سلمان درصدد است تا شرکت های خود را مسئول اجرای طرح های توسعه حرم های مکه مکرمه و مدینه منوره کند و جای ‘گروه بن لادن’ را بگیرند.
بحران و نارضایتی مالی گروه بن لادن در ماه آوریل سال ۲۰۱۶ با افتتاح طرح جاه طلبانه ولیعهد این کشور موسوم به ‘چشم انداز عربستان سعودی ۲۰۳۰ ‘ به اوج خود رسید . چند روز پس از اعلام این طرح، شرکت بن لادن از اخراج ۷۷ هزار کارگر خارجی و ۱۲ هزار کارگر سعودی خود خبر داد. انتشار این خبر اگر چه بهت محافل اقتصادی را برانگیخت، اما معلوم شد به دلیل فشارهای اقتصادی ، شرکت ماهها است امکان پرداخت حقوق کارگران خود را نداشته است .
بررسی رفتارهای دولت سعودی به ویژه ولیعهد جوان این کشور از زمان به قدرت رسیدن و به ویژه در ماههای اخیر، نشان می دهد دست اندازی به غول اقتصادی بن لادن دور از ذهن نبود به ویژه اینکه طی ماه گذشته دهها نفر از شاهزاده ها و بازرگانان این کشور به اتهام فساد دستگیر شدند و تنها در قبال پرداخت وجه مورد نظر ولیعهد موفق به کسب آزادی خود شده اند.
دستگیری ‘ولید بن طلال’ سرمایه دار معروف عربستانی که گفته می شود دارایی وی به ۱۸ میلیارد دلار می رسد. وی بر خلاف ‘متعب بن عبدالله’ رییس سابق گارد ملی و فرزند شاه سابق سعودی، تاکنون با پرداخت پول در قبال آزادی موافقت نکرده است .
ناظرین امور عربستان معتقدند که این نوع رفتار با افراد، گروهها و نهادهای سعودی در روزهای آینده هم دور از انتظار نیست، لذا باید طی روزهای آتی منتظر بمانیم دولت سعودی برای رفع مشکلات به ویژه کسری بودجه خود سراغ چه افراد یا نهادهایی خواهد رفت .
دولت سعودی از سال ۲۰۱۴ که کاهش قیمت جهانی نفت آغاز شده ، با رکود اقتصادی و کسری بودجه شدیدی مواجه شده است . ماجراجویی های منطقه ای به ویژه حمله به کشور فقیر یمن هم هزینه های زیادی را روی دست عربستان گذاشته تا جایی که دولت در صدد است بخشی از سهام شرکت بزرگ نفتی ‘آرامکو’ را در بورس عرضه نماید.
کارشناسان سیاسی و اقتصادی با هشدار نسبت به رفتارهای دولت سعودی اعلام کرده اند که سرکوب، بازداشت و دستگیری بازرگانان این کشور در زیر سایه مبارزه با فساد علاوه بر ایجاد ترس و نگرانی در دل سرمایه گذاران داخلی و خارجی، به فرار هر چه بیشتر سرمایه های این کشور به خارج دامن می زند.
برخی فعالان سعودی در فضای مجازی با اعتراض به سرکوب مخالفان و دست اندازی به اموال ثروتمندان عربستان، بر این نکته تاکید دارند که انقباض سیاسی و رکود اقتصادی در کنار افزایش قیمت ها و تحمیل مالیات های سنگین بر جامعه تنها می تواند به بی ثباتی عربستان دامن بزند.
خاورم- ۱۵۰۸**۱۶۵۱
انتشاردهنده:مسعودجعفریان

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با ما در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوفروش ویلا و اجاره ویلاسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلافروش ویلا