اردانه دیزاین

توسعه همکاری های هند و روسیه

به گزارش اردانه دیزاین به نقل از ایرنا به نقل از صفحه توئیتر راویش کومار سخنگوی وزارت امور خارجه هند، در دیداری که بین سوشما سواراج وزیر خارجه هند و دمیتری روگوژین معاون نخست وزیر روسیه در دهلی نو صورت گرفت دو طرف بر تعمیق مشارکت استراتژیک خاص و پر مزیت بین دو کشور تاکید و گفت وگو کردند.
کومار همچنین در توئیتر خود نوشت که سواراج و روگوژین به بررسی همکاری های علمی، تکنولوژیک و فرهنگی پرداختند.
معاون نخست وزیر روسیه همچنین با نارندا مودی نخست وزیر هند دیدار کرد.
مودی با اظهار رضایت از رشد چشمگیر تبادلات دو کشور، با اشاره به سفر خود به سنت پترزبورگ برای شرکت در اجلاس سران دوجانبه سالانه که در خرداد ماه گذشته انجام شد، بر گسترش همکاری ها در بخش انرژی و فناوری های مدرن تاکید کرد.
روگوژین همچنین با نیرمالا سیتارامان وزیر دفاع هند دیدار کرد.
معاون نخست وزیر روسیه روز شنبه برای شرکت در کمیسیون بین دولتی هند و روسیه وارد دهلی نو شد. این سومین سفر وی به هند در سال جاری است.
به گزارش اردانه دیزاین به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، روگوژین درباره دیدارهایش اظهار کرد که هند علاقه مند است همکاری با روسیه در زمینه صنایع دفاعی را استمرار ببخشد که این خود نشان دهنده کیفیت جدید روابط دوطرف است.
وی گفت: وزارت دفاع هند بسیار علاقه مند است که در زمینه استفاده از سلاح مختلف و تجهیرات نظامی با روسیه همکاری کند.
تاریخچه همکاری های نظامی هند و روسیه بسیار طولانیست و به دهه ۱۹۶۰ میلادی باز می گردد. شوروی برای هند که یک کشور دوست به حساب می آمد کشتی های جنگی می ساخت، هواپیما و سلاح سبک و مهمات در اختیار هند قرار می داد.
بر اساس بیانیه وزارت امورخارجه هند درباره محتوای مذاکرات مسئولان دوکشورکه روز شنبه منتشر شد، مقامات حاضر در نشست کمیسیون بین دولتی هند و روسیه، بر رشد ۲۲ درصدی تجارت بین دهلی نو و مسکو در فاصله زمانی ۱۷-۲۰۱۶ تاکید کردند.
دو کشور تصمیم گرفتند سطح همکاری ها در کار گروه مشترک در زمینه های اقتصادی و تجاری را ارتقا داده و در بخش های کشاورزی، تولید مواد دارویی، فعال کردن تعاملات بین منطقه ای و اجرایی کردن کریدور سبز برای تبادل و مدیریت گمرگات در دو طرف را ارتفا دهند.
هند و روسیه به روابط دوجانبه توجه خاصی دارند. هند کشوری است که با روسیه توافقنامه های نظامی و استراتژیک گسترده ای دارد.
روابط دیرینه و استراتژیک هند و روسیه از ابعاد و اهمیت خاصی برخوردار است.
دو کشور توافقنامه های نظامی و استراتژیک متعددی با هم امضا کرده اند. هند وابستگی آشکاری به روسیه در زمینه دفاعی و تامین انرژی و حتی در بخش هسته ای دارد و روسیه نیز سعی دارد با تامین سلاح و تجهیزات نظامی مانع انجام معاملات تجاری این کشور با غرب از جمله آمریکا و حتی رژیم صهیونیستی شود.
هند و روسیه به طور مرتب به تبادل هیات های عالیرتبه در حوزه های مختلف پرداخته به طوری که در سال ۲۰۱۰ دیمیتری مدودف رییس جمهوری وقت روسیه بود به هند سفر کرد تا روش های اتحاد کشورهای عضو بریکس متشکل از هند، روسیه، چین، برزیل و آفریقا در مقابل آمریکا مورد بررسی قرار دهد.
مودی نیز در سال ۲۰۱۵ میلادی در سفر خود به مسکو با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه دیدار و گفت وگو کرد و تفاهم نامه هایی نیز بین دو کشور به امضا رسید. هند و روسیه نشست دوجانبه سران را از سال ۲۰۰۰ به طور متناوب در دهلی نو و مسکو به منظور بررسی و تقویت روابط دو کشور در زمینه‌های گوناگون نظامی، تجاری و سرمایه گذاری برگزار می‌کنند.
در این سفر قراردهایی به ارزش بیش از ۱۰ میلیارد دلار برای گسترش همکاری نظامی از جمله خرید ناو جنگی رادار گریز، چندین فروند بالگرد و همچینین سیستم های پدافند هوایی به امضا رسید.
رهبران دو کشور همچنین در مورد علاقه دو طرف، به نفت و گاز، وضعیت سوریه و فعالیت گروه‌های تروریستی از جمله داعش در خاورمیانه به بحث و گفت وگو پرداختند.
مبادلات تجاری بین دو کشور در حال حاضر به ۱۰ میلیارد دلار بالغ می شود اما مسکو و دهلی نو در نظر دارند تا ده سال آینده این رقم را به ۳۰ میلیارد دلار افزایش دهند.
قدمت روابط هند و روسیه به عنوان متحدان استراتژیک به زمان تاسیس جنبش غیر متعهد ها بر می گردد.در آن سالها، آمریکا قراردادهای نظامی متعددی با پاکستان امضا کرد و هند نیز برای ممانعت از رشد قدرت اسلام آباد به سوی شوروی متمایل شد.
در حال حاضر، همکاری‌های اقتصادی، سیاسی-استراتژیک و نظامی مهم‌ترین حوزه‌های همکاری دو کشور است.
آساق**۲۶۷*شبس*۱۴۸۸ *وحیده دینداری* اننتشار دهنده: بهمن بامداد*

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با ما در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوفروش ویلا و اجاره ویلاسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلا