اردانه دیزاین

تجربه فضانورد افغانستانی که نخستین قرآن را به فضا برد/زمین متعلق به همه است باید در آرامش زندگی کرد

به گزارش اردانه دیزاین به نقل از دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، ماه گذشته افغان‌ها ۲۹ امین سالگرد سفر «عبدالاحد مومند» اولین فضانورد افغان را جشن گرفتند. مومند نیز در گفت‌وگو با «اسپوتنیک» درباره جزئیات این ماموریت توضیح داد.

در اواخر سال ۱۹۸۸ حدود شش ماه پیش از خروج آخرین نظامیان بازمانده شوروی از افغانستان، فضاپیما «سایوز TM-6»  که حاوی مومند و دو فضانورد شوروی بود پرواز خود را به سوی ایستگاه فضایی «میر» آغاز کرد و ماموریت آنان از ۲۹ آگوست تا ۶ سپتامبر ادامه یافت.

مسکو و کابل در سال ۱۹۸۷ برای انجام این ماموریت مشترک توافق کرده بودند و سال پس از آن مومند اولین فضانورد افغانستان شد.

مومند که در سال ۱۹۸۷ از آکادمی نیروی هوایی «گاگارین» در مسکو فارغ‌التحصیل شد، از میان ۴۰۰ نفر از داوطلبان برای این سفر به ایستگاه فضایی میر انتخاب شد.

این فضانورد افغان در سال ۱۹۵۹ در ولایت «غزنی» افغانستان در یک خانواده روستایی متولد شده بود. در موسسه پلی‌تکنیک کابل تحصیل کرد و در آوریل سال ۱۹۷۸ و انقلاب «ثور» افغانستان برای تحصیل در آکادمی نظامی هوایی به شوروی سابق اعزام شد. پس از بازگشت به افغانستان مومند در نیروی هوایی این کشور موفق به اخذ درجه کاپیتان شد.

مومند درباره علاقه دیرینه‌اش به پرواز بر فراز زمین گفت: وقتی نوجوان بودم اغلب به آسمان و هواپیماهایی که بالای سرم پرواز می‌کردند نگاه کرده و با خود می‌گفتم، پسر! عالی می‌شد اگر می‌توانستم آن بالا باشم. با گذشت زمان این رویای من نیز تحقق پیدا کرد.

در ۲۹ آگوست ۱۹۸۸ سفینه حاوی مومند و همراهان اهل شوروی‌اش از پایگاه فضایی «بایکونر» در قزاقستان برای تحقیق به فضا پرتاب شد و این فضانورد افغان همراه خود یک پرچم افغانستان و دو جلد قرآن را برد.

مومند درباره این سفر گفت: پرواز ما ۸ روز، ۲۰ ساعت و ۲۶ دقیقه طول کشید و در طی این سفر از افغانستان برای تحقیقات مربوط به معادن، آب، زلزله‌شناسی و سایر مطالعات زمین‌شناسی عکس‌هایی تهیه کردم. منظره زمین از ایستگاه میر لذت غیر قابل توصیفی داشت و در هیچ کجای جهان سیاره‌ای به زیبایی سیاره ما زمین وجود ندارد.

این فضانورد افغان گفت: وقتی به پایگاه فضایی رسیدیم، نگاهی به زمین انداختم و با خود گفتم این سیاره تنها خانه مشترک همه ماست، به همه ما تعلق دارد و باید در کنار هم در آرامش زندگی کنیم.

وی افزود که در زمان حضور در ایستگاه فضایی «میر» رئیس جمهور وقت افغانستان نیز با او تماس گرفت و اظهار کرد که  آرزو می‌کند کاش او هم می‌توانست کشورش را از فضا ببیند.

در ششم سپتامبر سال ۱۹۸۸ مومند و یکی از همراهانش بازگشت به زمین را آغاز کردند و در این راه سیستم‌های فضاپیمای آنان از کار افتاد. اتاق کنترل در زمین نیز تلاش می‌کرد تا این مشکل را رفع کند، اما نتیجه‌ای نداشت.

مومند درباره این سانحه گفت: مجبور بودیم تا در این محفظه کوچک به مدت ۲۴ ساعت بدون غذا و آب دور زمین در گردش باشیم و مردم در زمین نیز با نگرانی وضعیت ما را بررسی می‌کردند. ما زمان خود را با شوخی کردن و لطیفه گفتن گذراندیم. در نهایت نیز مشکل فنی برطرف شد و قادر شدیم تا بطور ایمن در قزاقستان فرود بیاییم.

وی در ادامه گفت که در فرودگاه کابل مورد استقبال گرم قرار گرفته است و توسط «نجیب‌الله» رئیس جمهور وقت افغانستان عنوان قهرمان ملی به وی اعطا شد.

متاسفانه در چند سال آینده وضعیت امنیتی افغانستان وخیم شد و مومند، همسر، دو دختر و پسرش این کشور را به مقصد آلمان ترک کردند.

گفتنی است که مومند در سال ۲۰۱۳ و در ۲۵امین سالگرد سفر تاریخی‌اش به افغانستان بازگشت و مورد استقبال حامد کرزی رئیس جمهور سابق و دیگر مقامات این کشور قرار گرفت. در طی این دیدار مومند همان پیامی را خواند که ۲۵ سال پیش برای هموطنانش خوانده بود:

«مردم افغانستان، دست همسایه خود را گرفته و سلاح‌حای خود را کنار بگذارید. بگذارید که مشکلات خود را از طریق گفت‌وگو و احترام به یکدیگر حل کنیم. در اینصورت مشکلات کشور ما را ترک خواهند کرد. فرزندان ما قادر خواهند بود تا در مدرسه روی نیمکت‌های خود بنشینند و برای رقم زدن آینده‌ای بهتر در این کشور تحصیل کنند».

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با ما در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار