اردانه دیزاین

بازارگرمی سلاح فروشان و مشتریان پروپاقرص عربی

به گزارش اردانه دیزاین به نقل از گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبر ایرنا، بازار جهانی اسلحه از جمله بزرگترین تجارت های سودآور است که بسیاری از کشورهای پیشرفته به آن چشم امید دارند. در این میان کشورهای غربی و از جمله ایالات متحده آمریکا از مهمترین بازیگران این عرصه هستند که به علت گستردگی تولیدات توانسته است حجم وسیعی از تقاضای کشورها را جذب کنند.
این سود سرشار که در گرو تولید و عرضه اسلحه است در بسیاری موارد عامل گسترش بحران در منطقه شده است به همین دلیل برخی تولیدکنندگان نه تنها تمایلی برای پایان دادن به تنش میان کشورها ندارند بلکه تلاش می کنند بحران ها را عمیق و طولانی تر کنند.
در این میان مولفه هایی همچون وضعیت راهبردی خلیج فارس، درآمد حاصل از منابع طبیعی به ویژه نفت و روابط حساس دولت ها در خاورمیانه، این منطقه را به منبع خوبی برای تشدید بحران و جذب تولیدات صنایع نظامی جهان تبدیل کرده است.

** بازار جهانی تسلیحات
بازار اسلحه ، تجارتی به بزرگی درگیری های بی پایان کشورها و نگرانی های امنیتی آن ها است. براساس دیدگاه واقع گرایی که چارچوب اصلی سیاست های دولت ها را تشکیل می دهد، قدرت جوهره اصلی حفظ امنیت و ادامه بقای کشورها را تشکیل می دهد. برخی کشورها قدرت را در داشتن تسلیحات پیشرفته و گرانقیمت ارزیابی می کنند و امید دارند با پر کردن زرادخانه های خود، احساس امنیت را برای حاکمان و شهروندان به ارمغان بیاورند.
بنابر گزارش موسسه بین المللی تحقیقات صلح استکهلم(SIPRI) در سال ۲۰۱۶ کشورهای جهان بیش از ۱٫۵ تریلیون دلاررا برای خرید سلاح اختصاص دادند. اکنون پنج کشوری که بیشترین میزان فروش تسلیحات جنگی را در جهان در اختیار خود دارند کشورهای ایالات متحده، روسیه، چین، فرانسه و آلمان هستند که بیشتر از ۷۴ درصد از کل فروش تسلیحات در جهان را دارند.
تحلیلگران اعتقاد دارند به دلیل نبود ابزارهای مناسب برای کنترل تسلیحات در مناطق گوناگون جهان، به ویژه کشورهای آسیایی زرادخانه های تسلیحاتی خود را به شدت توسعه می دهند. هند در بین سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ بزرگترین واردکننده سلاح سنگین در جهان بوده است به گونه ای که تنها ۱۳ درصد واردات سلاح در جهان به دهلی نو اختصاص داشت که بسیار بیشتر از رقیبان منطقه ای آن یعنی پاکستان و چین بوده است. چین ظرفیت فراوانی را برای تولید یا خرید تسلیحات دارد اما هند به شدت به فناوری تسلیحات وارداتی از روسیه، ایالات متحده و حتی کره جنوبی و رژیم صهیونیستی متکی است.
در میان کشورهای آفریقایی نیز، الجزایر بزرگترین وارد کننده اسلحه است که بیش از ۴۵ درصد واردات اسلحه این قاره را به خود اختصاص داده است. سودان و اتیوپی نیز بزرگترین وارد کنندگان اسلحه در صحرای آفریقا بوده اند.
در سال ۲۰۱۵ ایالات متحده درصدر کشورهای فروشنده سلاح در جهان قرار گرفت. پژوهش کنگره آمریکا در زمینه فروش تسلیحات متعارف از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ نشان داده است در این سال ها آمریکا و فرانسه در صدر کشورهای صادرکننده اسلحه بودند. پس از این کشورها نیز روسیه، چین، سوئد، ایتالیا، آلمان، ترکیه بریتانیا نیز از فروشندگان مهم اسلحه بودند.
در سال ۲۰۱۵ متحدان واشنگتن در خاورمیانه مهمترین خریدار تسلیحات آمریکایی بوده اند. قطر بیشتر از ۱۷ و مصر با ۱۲ میلیارد دلار در رتبه اول و دوم خریداران قرار داشتند. عربستان سعودی نیز با بیش از ۸ میلیارد دلار در رتبه سوم قرار داشت.

** خاورمیانه موتور محرک تجارت اسلحه
میزان تقاضا برای خرید تسلیحات جنگی به علت نوع نگاه کشورهای حوزه خاورمیانه به موضوع امنیت و افزایش تمایل آن ها برای خرید سلاح، افزایش چشمگیری پیدا کرده است. شبکه خبری «الجزیره» در گزارشی در این زمینه نوشت میزان تقاضا برای خرید سلاح سنگین با رشدی بسیار زیاد به بالاترین میزان آن از زمان جنگ سرد تاکنون رسیده است. علت عمده این افزایش نیز به درخواست کشورهای خاورمیانه مربوط می شود.
پژوهشگر موسسه تحقیقات صلح در سوئد براین اعتقاد است در سال های اخیر با وجود کاهش قیمت جهانی نفت از میزان سفارش های تسلیحاتی کشورهای منطقه کاهش نیافته است زیرا این کشورها سلاح های جنگی را برای برخورد با چالش های منطقه ای، حیاتی می دانند. عربستان سعودی و امارات متحده عربی در این زمینه پیشتاز هستند. یکی از مهمترین اگیزه های آن ها نیز دخالت در کشور همسایه (یمن) بوده است.
براساس پژوهش موسسه صلح استکهلم ارزیابی آمار بین سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ نشان می دهد میزان درخواست کشورهای خاورمیانه برای سلاح های جنگی از ۲۶ درصد به بیش از ۸۶ درصد افزایش یافته است. این اعداد نشان می دهد که تنها در مدت ۵ سال تقاضا برای خرید تسلیحات بیش از دو برابر افزایش داشته است.
بر اساس این گزارش پس از هند، عربستان سعودی دومین کشور وارد کننده سلاح در جهان بین سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ بوده است. آمار نشان می دهند میزان درخواست ریاض برای سلاح نسبت به ۵ ساله پیش از آن (از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ )بیش از ۲۱۰ درصد رشد داشته است. تسلیحات خریداری شده از سوی قطر که یکی از همسایگان عربستان سعودی است نیز در این دوره زمانی بیشتر از ۲۴۵ درصد رشد کرد.
به طور کلی بیشتر کشورهای خاورمیانه نیز واردات تسلیحات خود را افزایش داده اند و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در کل بیشتر از میانگین منطقه خرید تسلیحاتی داشته اند.
روزنامه گاردین در زمینه افزایش سرعت مسابقه تسلیحاتی در جهان نوشت اگرچه در ۵ سال گذشته بر میزان خریدهای تسلیحاتی کشورهای جهان افزوده شده است اما این موضوع در مورد خاورمیانه بیش از دیگر مناطق به چشم می خورد. کشورهای این منطقه جغرافیایی موجب رونق فوق العاده این تجارت شده اند.
به نوشته این روزنامه با وجود خریدهای ده ها میلیارد دلاری کشورهای عربی حوزه خلیج فارس اما ایران تنها حدود ۱٫۲ درصد از خریدهای تسلیحاتی در منطقه خاورمیانه را انجام داده است. مهمترین خرید ایران نیز تهیه سیستم دفاع موشکی اس ۳۰۰ از روسیه بود که مهمترین خرید تسلیحاتی تهران را از سال ۲۰۰۷ تشکیل می داد.
به نظر می رسد روند افزایش خریدهای کلان دولت های عربی در جوامع آن ها نیز بازخورد افزایشی داشته است. به نوشته بخش انگلیسی نشریه الشرق الاوسط تمایل برای خرید اسلحه در بین شهروندان و یا معامله غیرقانونی آن در فضای مجازی نیز افزایش چشمگیری داشته است.
تارنمای نشریه «فوکوس» در زمینه افزایش خریدهای تسلیحاتی آنلاین در کشورهای عربی، با اشاره به پژوهش موسسه «رند» مدعی شد در این روند افزایش تقاضا، ایالات متحده منبع تامین بیش از ۶۰ درصد از این سلاح های غیرقانونی بود و کمتر از ۲۵ درصد آن نیز از اروپا تامین شده اند.

**بازاریابی ترامپ برای سلاح های آمریکایی
سیاست برخی کشورها از جمله آمریکا افزایش فروش تسلیحاتی با تشدید بحران ها است. رونق صنایع تسلیحاتی ایالات متحده بر پایه نگاه به داخل رئیس جمهوری آمریکا، در زمره اهداف ترامپ قرار دارد.
تارنمای موسسه پژوهشی «گلوبال ریسرچ» در گزارشی یکی از اهداف سفرهای ترامپ را افزایش فروش تسلیحاتی دانست که عاملی برای نابودی امنیت و صلح در جهان است. این گزارش نوشت سفر وی به شرق آسیا نیز در همین راستا و برای تحریک کشورهای آن منطقه به انجام خریدهای تسلیحاتی جدید از واشنگتن بوده است.
این گزارش افزود: فروش های تسلیحاتی هنگفت آمریکا با سفر ترامپ به عربستان سعودی کلید خورد. در آن زمان ملک سلمان پادشاه عربستان ۱۱۰ میلیارد دلار از تانک، بمب و هواپیما را که بهترین ابزارها برای کشتن انسان ها است را خریداری کرد. ترامپ در دومین سفر مهم خود به آسیا هم در کره جنوبی، لحن سخنان خود را تند کرد اما نه برای ایجاد صلح بلکه برای تهدید پیونگ یانگ و رهبر کره شمالی. در حالی که بیش از ۸۰ درصد مردم کره جنوبی خواهان صلح با همسایه شمالی خود هستند اما ترامپ در این کشور میلیاردها دلار فروش تسلیحاتی داشت.
به نوشته گاردین سه مشتری مهم ایالات متحده در سال گذشته عربستان سعودی، امارات متحده عربی و ترکیه بودند. آمریکا به ۱۰۰ کشور جهان سلاح صادر می کند. این تسلیحات گوناگون هستند و از جنگنده های تهاجمی پیشرفته با قابلیت پرتاب موشک کروز تا دیگر سلاح های هدایت شونده را در بر می گیرند.

پژوهشم**۹۱۳۰**۱۶۰۱** خبرنگار: حسین عباسی نسب، انتشاردهنده: شهناز حسنی
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید.

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با ما در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار