اردانه دیزاین

امضای ۲۰ سند همکاری رهاورد سفر «میرضیایف» به «آنکارا»

به گزارش اردانه دیزاین به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، رئیس جمهور ازبکستان که در راس یک هیات سیاسی و اقتصادی به ترکیه سفر کرده شب گذشته با رئیس جمهور این کشور دیدار کرد.

بر اساس این گزارش، در پایان مذاکرات «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان و «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در «آنکارا» طرفین بیش از ۲۰ اسناد همکاری در زمینه های دفاع، تجارت، صنعت، حمل و نقل، سرمایه گذاری، گردشگری امضا کردند.

میرضیایف و اردوغان در این دیدار گسترش بیش از پیش همکاری‌های ازبکستان و ترکیه در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، سرمایه گذاری، حمل و نقلی و دیگر حوزه ها را بررسی کردند.

در این دیدار رؤسای جمهور ۲ کشور همکاری‌های ازبکستان و ترکیه را برای منافع هر ۲ طرف سودمند دانستند.

۲ طرف پایبندی خود را برای تحکیم صلح، امنیت و ثبات در سطح منطقه‌ای و بین المللی تأیید کردند و برای گسترش بیش از پیش همکاری‌های متقابلا سودمند در چارچوب ساختارهای چند جانبه به تفاهم رسیدند.

طرفین همچنین بر اهمیت توسعه بیش از پیش در چارچوب ساختارهای دوجانبه و چندجانبه مبارزه با تروریسم، افراط‌گرایی، مهاجرت غیرقانونی، قاچاق مواد مخدر، جرایم فراملی و دیگر تهدیدات روز تأکید کردند.

همچنین رئیس جمهور ازبکستان و رئیس جمهور ترکیه بیانیه مشترک رؤسای جمهور را امضا کردند.

بسته اسنادی در مورد گسترش بیش از پیش همکاری‌ها در زمینه‌های تجارت، صنعت، بانک، سرمایه گذاری، گردشگری، انتقال کالاها، بهداشت، آموزش نیروهای انسانی و دفاعی به امضای مقامات ارشد ازبکستان و ترکیه رسید.

هم اکنون ترکیه یکی از مهمترین همکاران ازبکستان است.

مبادلات بازرگانی این ۲ کشور در سال ۲۰۱۶ میلادی در سطح یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار قرار گرفته است.

در ازبکستان حدود ۵۰۰ شرکت ترکیه فعالیت می‌کنند و فقط در سال جاری میلادی در ازبکستان بیش از ۲۰ شرکت مشترک با سرمایه سرمایه گذاران ترکیه ایجاد شده است.  

ترکیه استقلال ازبکستان‌ را در تاریخ ۱۶ دسامبر سال ۱۹۹۱ میلادی به رسمیت شناخته و از تاریخ ۴ مارس سال ۱۹۹۲ میلادی بین این دو کشور روابط سیاسی برقرار شده است. 

انتهای پیام/ح

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با ما در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار