اردانه دیزاین

امضاء تفاهمنامه با حزب‌الله با موضوع فعالیت‌های رسانه‌ای/ راه‌اندازی استودیوی اختصاصی در لبنان

خبرگزاری فارس- گروه رادیو و تلویزیون: لبنان عمق استراتژیک ما در منطقه است و بهره‌مندی ایران از پایگاهی محکم در این کشور، از جمله نعمات و برکات خون شهدای گرانقدری است که با هدف اعتلای آرمان‌های بلند انقلاب و مقاومت بر خاک دو کشور جاری شده است؛ پایگاهی که به رغم همه حیله ها و مکرهای آمریکا، رژیم صهیونیستی و قدرت های اروپایی،  هر روز پابرجاتر از گذشته شده است. به همین لحاظ حضور رسانه ای ایران در این کشور از اهمیتی فوق العاده برخوردار است.

در دفتر نمایندگی رسانه ملی ایران در بیروت، از دو سال گذشته تاکنون، سکان مدیریت در دستان دکتر سعید غفاری است.

سمت‌های پیشین او در مدیریت بخش‌های فرانسوی و انگلیسی شبکه سحر و …. ، همچنین کارگردانی و تهیه‌کنندگی برنامه‌ها و مستندهای مختلف در داخل و خارج از ایران، پشتوانه خوبی بود تا نماینده رسانه‌ای جمهوری اسلامی ایران بودن در کشوری چون لبنان را، در قامتی شایسته تضمین کند.

غفاری در روزهای اخیر، میزبان جمعی از مدیران ارشد صدا و سیما و در رأس آنها علی عسگری رئیس سازمان، در بیروت بوده است.

مروری بر دیده ‌‌ها، شنیده ها و ارزیابی او از سفر و برنامه های بازدید، به ترسیم شمایی از آنچه حضور رسانه ای ایران در سال های اخیر در لبنان نماد مقاومت اسلامی و حزب الله انعکاس داده است، کمک می‌کند.

با غفاری در همین باره به گفت‌وگو نشستیم:

**در جریان سفر ریاست سازمان و تنی چند از معاونین و مدیران ارشد سازمان به لبنان، روزهای شلوغ و پرکاری داشتید. برنامه سفر چگونه هماهنگ شد؟

-تقریبا از یک ماه پیش زمزمه سفر ریاست سازمان به سوریه و لبنان وجود داشت. برای ما هم فرصت بسیار مغتنمی بود. برای همین پس از قطعی شدن سفر، با هدف «ارتقای سطح فعالیت های دفاتر صداوسیما از یک سو و نیز بالا بردن کیفیت و کمیت ارتباطات میان دوکشور در چهارچوب دیپلماسی رسانه ای و فرهنگی»، برنامه ریزی لازم را برای سفر ریاست محترم سازمان انجام دادیم.

**ملاقات های ریاست سازمان با شخصیت های بلند پایه لبنانی در سطوح بالایی هماهنگ و انجام شد. بازخورد این دیدارها را چگونه دیدید؟

-سطح گفت و گو های انجام شده هم از وجوه تخصصی رسانه ای برخوردار بود و هم اینکه چارچوبی سیاسی و البته صمیمانه داشت. دکتر علی عسگری در این دیدارها تاثیر خوبی بر طرف مقابل می گذاشت. روحیه مثبت و صمیمانه ایشان به همراه نوع اطلاعاتی که بیان می شد، فضایی متفاوت از ملاقات های خشک سیاسی ایجاد می کرد. همچنین نباید از این نکته غافل بود که مقامات لبنانی حتی افرادی که در زمره حامیان مقاومت نیستند، از نفوذ، هوشمندی و قدرت ایران باخبر بوده و متاثر از کاریزمای فرهنگ ایران اسلامی در منطقه اند.

**ورود دکتر علی عسگری به لبنان با حضور وی در روضه الشهدا و زیارت مرقد شید مغنیه و بقیه شهدای حزب الله همراه بود.

-نکته جالب اینکه سفر ریاست سازمان در لبنان همزمان با سفر رئیس ستاد کل نیروهای مسلح سردار سرلشکر باقری به سوریه نیز بود. این موضوع از چشم رسانه های لبنانی و منطقه نه تنها پنهان نماند، بلکه در تحلیل های شان  این دو سفر را مکمل و تقویت کننده دو بعد از حضور منطقه ای ایران دانستند: بعد فرهنگی_ رسانه ای و بعد نظامی _امنیتی. از این منظر این دو سفر با دقت در مرکز توجه رسانه ها بود و این اقدام ایران را شکلی دیگر از هماهنگی و هوشمندی جمهوری اسلامی ایران در فعالیت های منطقه ای ارزیابی کردند.

**مهم ترین محورهای گفت و گوها در جهت نزدیک تر شدن دیدگاه ها و هم افزایی رسانه ای دو قطب مهم مقاومت در منطقه و جهان یعنی ایران و لبنان چه بود؟

-می توان ادعا کرد با سفر رئیس محترم سازمان، فعالیت های رسانه ای و فرهنگی سازمان صداوسیما وارد مرحله جدیدی شد که متفاوت از گذشته و مبتنی بر تحولات منطقه و محیط جدید فعالیت رسانه ای است.

**ارمغان این رخداد، چنانچه عملی شود می تواند آثار مثبت و ارزشمندی را بر روی فعالیت رسانه ای محور مقاومت داشته باشد.

-در جریان این سفر، تفاهم نامه ای با حزب الله درباره کلیت فعالیت های رسانه ای آنها امضاء شد. اهمیت این تفاهم نامه از حیث بسترسازی برای افزایش سطح کمی و کیفی فعالیت ها است. همچنین چشم انداز جدیدی را برای اقدام و انعطاف پذیری برای تولیدات رسانه ای و هم افزایی فعالیت ها بوجود می آورد.

یکی دیگر از نشست های خوبی که در لبنان برگزار شد، بر اساس دعوت کمیسیون اطلاع رسانی و رسانه پارلمان لبنان از ایشان بود. دکتر علی عسگری به دعوت دکتر حسن فضل الله رئیس کمیسیون اطلاع رسانی مجلس لبنان در کمیسیون فوق در مجلس حاضر شد و در جمع اعضای کمیسیون با آنها به گفت و گو نشست. دکتر فضل الله درباره فعالیت های کمیسیون، وضعیت اطلاع رسانی در لبنان و وضع قانون جدید فعالیت رسانه ها توضیحاتی به دکتر علی عسگری ارائه کرده و درباره قانون جدید رسانه های لبنان  که پیش نویس آن آماده شده بود، از رئیس سازمان صداوسیما مشورت و راهنمایی خواست که نکته بسیار قابل تاملی است.

دکتر علی عسگری هم به ایراد توضیحاتی درباره جایگاه حقوقی سازمان صداوسیما و نظام اطلاع رسانی مستقر در ایران پرداخته و به گستره پوشش و تنوع مخاطب و زبانی امواج صداوسیما که اقوام و لهجه های گوناگونی را در برمی گیرد اشاره کرد. نکته ها و توضیحات دکتر علی عسگری برای اعضای کمیسیون و نمایندگان مجلس لبنان بسیار جذاب و می توانم بگویم که حتی تا حدودی غیر قابل لمس و بسیار جدید بود. در نهایت رئیس سازمان، کمیسیون اطلاع رسانی مجلس لبنان را برای سفری به ایران و بازدید از توانمندی ها و تنوع فعالیت های سازمان صداوسیما دعوت کرد.

بازتاب این سفر و حواشی آن، در رسانه های لبنانی – و شاید منطقه – را  چگونه دیدید؟ این نکته هم از حیث جهت گیری اطلاع رسانی ها و هم کمیت پرداخت می تواند مهم باشد؟

-لبنان به طور کلی جامعه ای رسانه ای است که هیچ رویدادی از نظر رسانه ها پنهان نمی ماند. جریان آزاد اطلاع رسانی این موضوع را خاص تر و پویاتر کرده است. ما در لبنان تنها یک شبکه تلویزیون دولتی داریم و البته یک خبرگزاری رسمی که وابسته به دولت است. بقیه رسانه ها، اعم از مکتوب، شنیداری و تصویری به یکی از طوایف  و جناح ها وابسته اند. در یک تقسیم بندی کلان تر همه رسانه های فوق یا در محور مقاومت و حامی آن تعریف می شوند و یا اینکه مقابل جبهه مقاومت موضع گیری دارند.

نکته جالب اینکه حضور دکتر علی عسگری در لبنان پس ازحضور در  سوریه، حضوری مهم و کلیدی تحلیل می شد . همانطور که قبلا هم  اشاره کردم، همزمانی این سفر با سفر سردار سرلشگر باقری نوعی طراحی و اقدام هوشمندانه و دقیق از سوی ایران تلقی می شد که بر عمق و کیفیت آن اضافه می کرد.از این منظر در گفت و گوهای غیر رسمی که با سردبیران و مدیران رسانه های لبنانی داشتم، همه آنها بر دو نکته تاکید داشتند :

اول اینکه شما ایرانی ها خوب می دانید فعالیت های دیپلماتیک تان را چگونه زمان بندی کنید.

دوم اینکه ایرانی ها در لبنان نشان داده اند می توانند نه تنها از فرصت ها استفاده کنند ،بلکه زمان های طلایی را برای فرصت سازی و ظرفیت آفرینی شکار نمایند.

البته به اعتقاد خود من این برکت، خاص و ویژه زمان و زمین در لبنان است. به برکت خون شهدا و دعای خانواده های شهدا در لبنان و منطقه مقاومت، تا امروز ایران اسلامی در این سرزمین عزتی عمیق و ریشه دار پیدا کرده است که نمی توان آن را در چارچوب تحلیل های ریاضی محدود کرد. آثار مثبت سفر ریاست سازمان را نیز من وابسته به این موضوع می دانم.

**بازدید ها و آشنایی از نزدیک هیئت رسانه ملی با فعالیت دفتر نمایندگی سازمان و نیز دفاتر شبکه هایی چون العالم، الکوثر و پرس تی وی را  چگونه جمع بندی می کنید؟ به عنوان مدیر دفتر نمایندگی و نماینده رسمی بزرگ ترین رسانه ایران در لبنان، تا چه حد نتایج آتی این سفر را می توانید مثبت و پیش برنده ارزیابی کنید؟

-واقع امر این است که دفتر نمایندگی سازمان صداوسیما در لبنان به لطف خداوند طی دو سال گذشته قدم های موثر و محکمی را برداشته است و در بازدید از دفتر سازمان از سوی ریاست سازمان و هیئت همراه، این موضوع کاملا روشن بود..این همه در حالی بوده است که می دانیم به لحاظ ارزی و تأمین اعتبار، سازمان مشکلات بسیاری را در چند سال اخیر تجربه کرده و هنوز با آنها دست به گریبان است. نکته این است که محدودیت های مالی سبب شد تا فعالیت های رسانه ای سازمان چه در دفتر نمایندگی و چه در بخش برون مرزی در لبنان بازنگری و «منطقی» شده و به سوی باز آفرینی ظرفیت ها حرکت کند.

ما در دفتر نمایندگی سازمان با توجه به ظرفیتی که وجود داشت، استودیو را فعال کردیم. براین مبنا برنامه های شبکه الکوثر از استودیو دفتر نمایندگی سازمان پخش می شود. همین تدبیر سبب شد تا صرفه جویی ماهانه حدود ۶۰ تا ۷۰ هزار دلار برای سازمان رقم بخورد.

ریاست سازمان پس از بازدید از دفتر و نحوه فعالیت هایمان، به طور مستقیم از فعالیت دوستان تشکر کردند و به همه ما دلگرمی دادند.

از دیگر سو ما به طور متوسط در هر دو ماه، یک مستند با موضوعات مرتبط با تحولات و مسائل منطقه ای (سوریه و لبنان) تولید کرده ایم که دارای پشتوانه تحقیقی و پژوهشی نیز هستند، این موضوع در دفتر لبنان سابقه نداشته است. همچنین ۷ عنوان نماهنگ تولید کرده ایم که همگی از شبکه های سیما پخش شده اند.

در کنار فعالیت تولیدی، ما اتاق فکر و ایده را نیز در دفتر بوجود آوردیم که نتیجه آن نگارش ۱۲ عنوان طرح مستند و ۵ عنوان اثر نمایشی است.

-خوب است به این نکته هم اشاره کنم که از ابتدای سال گذشته، طی جلساتی که با دوستان شبکه المنار حزب الله داشتیم طرح تولید مشترک سریال برای ماه مبارک رمضان را به مرحله تفاهم و توافق رسانده و به جمع بندی محتوایی و حتی طرح داستانی هم دست پیدا کردیم که با سفری که دکتر کرمی به لبنان داشتند، هم اکنون از سوی سیما فیلم درحال پی گیری است و امیدوارم زودتر به نتیجه برسد.

حدس می‌زنم  اتفاقات و خاطرات جالبی هم از این سفر برای همیشه  به یاد خواهید داشت…..

-حضور رئیس محترم سازمان در دفتر نمایندگی سازمان همزمان بود با پخش زنده برنامه صبحگاهی شبکه الکوثر به نام یوم جدید. پس از بازدید از دفتر و گفت وگو، هنگام خروج دکتر از دفتر، فاصله کوتاهی در میانه پخش زنده پیش آمد و دکتر وارد استودیو شدند. همان موقع پیشنهاد دادیم تا ایشان به صورت زنده میهمان برنامه صبحگاهی شبکه الکوثر شوند که این پیشنهاد مورد قبول ایشان قرار گرفت و برای برنامه یوم جدید الکوثر خاطره ای به یاد ماندنی بوجود آورد.

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با ما در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوفروش ویلا و اجاره ویلاسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلافروش ویلا