اردانه دیزاین

از مصائب گردشگری در بروجرد

 گردشگری به‎گونه‎ای رشد می‎کند که حتی مکان‎های بسیار دور افتاده و غیر قابل دسترس نیز به جاذبه‎ای تبدیل شود که مردم تمایل به رفتن به آن جا را داشته باشند. شهرستان بروجرد از لحاظ مناطق گردشگری دارای پتانسیل‎های خوبی است اما تاکنون آن‎گونه که باید نتوانسته در راستای جذب گردشگر موفق باشد.

شهرستان بروجرد در مسیر شمال به جنوب قرار دارد و در ایام ویژه‎ای مانند نوروز مسافران زیادی از این شهر عبور کرده ولی به دلیل عدم شناخت ناکافی فقط از این شهر به عنوان عبور استفاده می‎کنند.

ورودی‌های شهر مشکلاتی وجود دارد که ساماندهی آنها می‌تواند هویت، فرهنگ و تاریخ شهرستان را با کمترین هزینه به عموم کسانی که از هر جهت جغرافیایی وارد بروجرد می‌شوند، معرفی کند.

چندین طرح گردشگری در بروجرد اجرا می‎شود

محمد پرهام، رئیس کمیسیون گردشگری و سرمایه‎گذاری شورای شهر بروجرد در این باره اظهار کرد: قرار است، یک طرح جامع ساماندهی در محدوده تپه شهدای گمنام تا پل تاریخی قلعه حاتم در فازهای مختلف عملیاتی و اجرایی شود. این طرح جامع شامل ایجاد شهربازی، ساماندهی تپه شهدای گمنام، دریاچه و باغ فدک، پل ناریخی قلعه حاتم و اتصال تله کابین از مجموعه تپه شهدای گمنام به سمت شهربازی است.

رئیس کمیسیون گردشگری و سرمایه‎گذاری شورای شهر بروجرد تصریح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی بروجرد نیز پیشنهاد ایجاد یک مجموعه رفاهی در اراضی تحت تملک خود را داده است که در صورت اجرایی شدن، این طرح نیز به این مجموعه اضافه خواهد شد.

پرهام اضافه کرد: باید از تک‎روی‎ها جلوگیری شود در غیر این‎صورت فقط سرمایه‎های ملی از بین می‎رود. برای اجرای این طرح‎ها باید گام به گام جلو رفت و برای هرکدام کارگروه تخصصی تشکیل شود.

رئیس کمیسیون گردشگری و سرمایه‎گذاری شورای شهر بروجرد ادامه داد: بناهای تاریخی بروجرد رونق چندانی ندارند که باید برای فراهم کردن بستر برای بازدید گردشگران از آنها چاره‎اندیشی شود.

بیش از ۵۰ طرح و برنامه به منظور ایجاد بسترسازی برای تقویت صنعت توریسم از سوی شورای چهارم و پنجم دیده شده است که از آن جمله می‎توان به باغ مینیاتوری و باغ شهر اشاره کرد، اما تاکنون هیچ‎کدام اجرایی نشده است.

رضا بهنودفر عضو شورای اسلامی شهر بروجرد نیز در این باره، اظهار کرد: باید به صنعت گردشگری طور دیگری نگاه کرد و کار اجرایی انجام دهیم. در راستای صنعت توریست باید سه اولویت مهم شخصیت برند، مکان برند و کالای برند مدنظر قرار گیرد.

عضو شورای اسلامی شهر بروجرد اضافه کرد: در بروجرد شخصیت و مکان برند وجود دارد و تنها باید نسبت به ایجاد کالای برند اقدام شود، تا دیگر شاهد مصادره داشته‎های این شهرستان توسط شهرهای دیگر نباشیم.

با تقویت صنعت توریسم بروجرد از وضعیت کنونی خارج می‎شود

همچنین فریبرز محسنی، عضو شورای اسلامی شهر بروجرد در این باره گفت: با ایجاد زیرساخت‎ها، تقویت و توسعه صنعت توریسم و گردشگری می‎توان بروجرد را از وضعیت کنونی خارج کرده و نجات داد. مسافران زیادی در ایام مختلف سال از بروجرد عبور می‎کنند که در پارک‎ها و مبادی ورودی شهر چادر می‏ زنند که زیبنده شهر نیست و باید ساماندهی شوند.

عضو شورای اسلامی شهر بروجرد با اشاره به طرح گردشگری در محدوده تپه شهدای تا پل قلعه حاتم، اضافه کرد: برای این منظور باید نقشه راهی را تعریف و اجرا کرد.

مصطفی مصطفی‎وند، رئیس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد نیز در این باره، اظهار کرد: در بحث گردشگری مولفه‎ای که باید مدنظر باید مسائل زیست محیطی است. هر طرح گردشگری باید پیوست زیست محیطی داشته باشد. برای اجرای یک طرح گردشگری و تفریحی آثار طبیعی موجود در منطقه از بین می‎رود و به جای آن آثار مصنوعی مانند آلاچیق‎ها ایجاد می‎شود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد با اشاره به اجرای طرح در تپه چغا، افزود: ادارتی مانند منابع طبیعی و دامپزشکی در تپه چغا واقع شده‎اند که باید به جای دیگر منقل شوند تا به منطقه کامل گردشگری تبدیل شود. شهرستان بروجرد سایت گردشگری ندارد و دانشجویان و حتی همشهریان از مناطق گردشگری شهرستان خبر ندارند.

وی بیان کرد: ایجاد سازمانی با نام سازمان گردشگری در شهرداری علاوه بر اجرای هدفمند طرح و پروژه‏‌هایی با این محوریت، بستر برای ایجاد منابع درآمدی در این نهاد نیز مهیا می‎شود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد خاطرنشان کرد: ورودی شهر منظر زیبایی ندارد که باید این مشکل مرتفع شود چون در میزان جذب مسافران و گردشگران، اقامت آنها در بروجرد و بازدید از اماکن تفریحی و توریستی آن نقش‎ بسزایی دارد.

امیر ثقلینی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بروجرد نیز در این باره، گفت: ظرفیت بالقوه‎ای در شهر به نام پارک شهید بهشتی وجود دارد که دارای۶۰ هکتار است. مجوز برای بازنگری پارک شهید بهشتی گرفته شده است که با اجرای آن، می‎تواند به یک طرح گردشگری منحصر به فرد تبدیل شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بروجرد تصریح کرد: طرح گردشگر خوب است ولی زمانی‎که گردشگر وارد شهر می‎شود نمی‎داند باید کجا برود. در این راستا می‎توان دکه‎های را در سطح شهر و مبادی ورودی شهر ایجاد کرد تا گردشگران را راهنمایی کنند.

پارک جنگلی شهید بهشتی بروجرد یکی از این فضاهای سبز شهرستان بروجرد بوده که از سال ۸۴ به شهرداری بروجرد در قالب ۹۲٫۵ هکتار واگذار شده تا با سرمایه‎گذاری در این منطقه از آن بهره‎وری لازم را داشته باشد اما تاکنون این امر محقق نشده و نه تنها این امر محقق نشده بلکه از آن کاسته شده و به ۶۰ هکتار رسیده است.

حجت الله یارمحمدی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد نیز در این باره، اظهار کرد: موضوع گردشگری موضوع فرابخشی است و رنگ و لعاب شهر در جذب گردشگر نقش خواهد داشت.گردشگری در بروجرد رو به رونق است اما این رونق کند است و اقداماتی در راستای رونق آثار تاریخی بروجرد انجام شده است.

بروجرد از اقلیم و آب و هوای مناسب و مطبوع برخوردار است و با وجود ظرفیت‎های عدیده موجود درحوزه گردشگری، متأسفانه در ایام نوروز به جای تهیه بسته‎های فرهنگی از جاذبه‎های بروجرد و عرضه آنان به مسافران، بستر برای ورود مسافران و گردشگران به این شهر فراهم نمی‎شود.

گزارش از زهره گودرزی خبرنگار ایسنا 

انتهای پیام

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با ما در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوفروش ویلا و اجاره ویلاسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلا